Son Dakika
17 Eylül 2019 Salı

24. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali Başladı

12 Temmuz 2019 Cuma, 08:06
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Şair ve Yazar Rıfat Ilgaz’ın anısına düzenlenen 24. Cide Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımıyla gerçekleştirildi.
.
.
.

24. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali, Rıfat Ilgaz’ın doğduğu evin önünden kortej ile başladı.

.
.
.
.
Festival açılış programına ayrıca, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Cide Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz, daire amirleri ve vatandaşlar katıldılar.
.
.
.
Vali Karadeniz konuşmasında; “Festival ya da bizim kendi geleneğimizdeki adıyla panayırlar bizi millet yapan unsurlarımızdan birisidir ve festivallerde bizler yüzyıllara dayanan geleneklerimizi yaşatırken bu günümüzde var olan değerlerimizi de ayağa kaldırmak ve onları daha ileriye götürmek için bir fırsat olarak görürüz. Cide ilçemizde bu anlamda gerçekten çok zengin değerlere sahiptir. Her şeyden önce Cide’ye girdiğinizde karayoluyla geldiğinizde bir tarafta yeşil bir tarafta ormanları içinizi bir huzur kaplıyor ve böyle güzel bir ilçede tabi ki bir Gideros Koyunun varlığı ve yine Loç Vadisi Cide’ye değer katan iki önemli doğal güzelliğidir ve tabi ki Cide deyince hepimizin aklına Cevizli Helvası geliyor. Cevizli Helva Cide’nin belki de gastronomi anlamında bir turizm değeridir ve bunu da bu şekilde ele almak ve belki de coğrafi işaretini de alarak Cide adına tescilini yapmak gerekir diye düşünüyorum. Sarı Yazma hepimizin şu anda boynunda ve Sarı Yazmayı gördüğümüz zaman aklımıza hemen Cide geliyor. Sarı Yazma adeta Cide’nin bir notası simgesi olmaktan da öteye geçmiş ve tabi ki festivale adını veren değerli yazarımız Rıfat Ilgaz’ı bana göre bir çok diğer edebiyatçıdan, yazardan ayıran en önemli özelliği şudur. Biliyorsunuz bazı yazarlar, edebiyatçılar yazdıkları dönemde çok popüler olabiliyorlar, çok satabiliyorlar ama yazdıkları genellikle kendilerinden sonra ki döneme pek bir şey ifade etmedikleri için isimleri sönüp gidiyor. Bazı yazarlar da var ki sanatsal anlamda belki çok değerli eserler yazıyorlar da eserleri klasikleşiyor artık onlarda klasik eser olarak geçiyor. Ama şunu rahatlıkla ifade edelim ki  Rıfat Ilgaz bu gün aramızda olmamasına rağmen klasik olarak değil güncel olarak yaşıyor ve eserleri bu anlamda bu günde bu günün hatta gençlerine, çocuklarına hitap edecek eserler bu anlamda gerçekten çok farklı bir yere sahip ve hem Cide’de hem de Ülkemizde bu değeri yaşamamız konusunda hep birlikte gayret göstermemiz gerektiği konusunda ki az önce ki değerli görüşlere sonuna kadar katıldığımı ifade etmek istiyorum. İşte bu yaptığımız burada birlikte gerçekleştirilen 24. Festival iki 24 festival arka arkaya yapılan bir ilçe için gerçekten büyük bir başarı ki Cide ilçemiz bu başarıya imza atmış. Eminim daha çok uzun süreler devam ettirerek bu geleneğini sürdürecektir ve bu değerlerini ileriye doğru yaşatacaktır. Bu anlamda bu festivale emeği geçen herkesi buradan tebrik ettiğimi ifade etmek istiyorum.  ’’ şeklinde konuştu. .
.
.
.
.
Cide Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibi gösterisi ile program sona erdi.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz