Son Dakika
23 Nisan 2019 Salı

6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Bölge Elemeleri Kastamonu’da Yapıldı

09 Nisan 2018 Pazartesi, 10:11
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti İl Tertip Komitesi ve Okçular Vakfı işbirliğinde 6-7 Nisan 2018 tarihlerinde 6.Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemeleri programı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Necmettin Bilal Erdoğan’ın katılımı ile Uzunyazı Havaalanı mevkiinde gerçekleştirildi.

 

Kastamonu 6. Fetih Kupası Okçuluk Yarışlarına ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Okçular Vakfı Başkanı aynı zaman da AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Dr. Hakan Kazancı, Kastamonu Barosu Başkanı Av.Mehmet Çiftçi, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İlçe Belediye Başkanları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, İl Müftüsü Osman Aydın, Kamu Kurum ve Kuruluşları Müdürlerinin yanı sıra çeşitli illerden gelen 235 sporcu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; ‘Harita üzerinde cetvelle çizilerek millet olunmuyor. Millet olmak tüm unsurlarıyla medeniyetiyle kültürüyle bilimiyle yıllara dayanan bir birikimi gerektiriyor. İşte ne mutlu bize ki biz millet olarak bu birikimin sahibiyiz ve bu birikimle bu coğrafya da hem Orta Asya’ya, hem Balkanlara, hem Orta Doğuya, hem de Afrika’ya bir güneş gibi ışık halindeyiz ve onların yönü ne mutlu bize ki bize dönük. İşte biz bunun farkında olmak durumundayız ve bunun farkında olarak da yolumuza devam etmek zorundayız, bunun içinde çok çalışmalıyız. Bize bu vatanı emanet edenler, bu birikimi bıraktılar ve bizden sonrakilere de bunu mutlaka ve mutlaka aktarmakta bizim vicdani sorumluluğumuz. işte Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Kastamonu’da bir yıl boyunca gerçekleştireceğimiz bütün faaliyetlerde bu birikimin tüm unsurlarını her bir programda ayrı ayrı göstermek, tanıtmak ve bunu hem ilimize, hem ülkemize, hem de Türk Dünyasına aktarmak durumundayız ve bu çerçevede de bugün geleneksel sporlarımızla ilgili güzel bir etkinlikte işte bir aradayız ve böyle güzel bir bahar günü güneş altında ve birlik beraberlik içersinde bu programı icra ediyoruz.

 

Bu etkinliklere katkı sunan Dünya Etnospor Konfederasyonuna, Okçular Vakfına ve ilimizde katkı sunan Belediyemize, Üniversitemize huzurlarınızda teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

Standları ve çadırları tek tek ziyaretleri esnasında vatandaşlarla sohbet eden Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, öğrencilerin Türk kültürüne ait şarkıları seslendirmesine eşlik etti.

 

Çeşitli oyunların da gerçekleştirildiği etkinliklerde kemik oyunu da oynayan Erdoğan, ardından güreş müsabakalarını izledi. Kendisine sunulan Türk Bayrağını da üç kere öperek başına götüren Erdoğan, güreşçilerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra okçuluktaki hünerini sergiledi. Attığı oklarla hedefi 12’den vuran Erdoğan, Ankara Atlı Okçuluk Kulübünün gösterilerini izledi.

 

6. Fetih Kupası Geleneksel Türk Okçuluğu Kastamonu Bölge Elemelerinin açılışına da katılan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan, kültürlerin kültürlere üstünlüğü diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek, “Güzel bir bahar günü hatta bir bahar gününden daha sıcak bir günde Kastamonu bütün güzelliklerini gösteriyor. 6. Fetih Kupası’nın bölge elemelerinden biri için Kastamonu’dayız. 235 sporcumuz, bugün 29 Mayıs’ta Ok Meydanı’nda yarışabilmek için burada mücadele ediyorlar. Fetih Kupası dünyadaki en önemli referans geleneksel okçuluk turnuvası haline geldi. Zaten geleneksel okçuluk ile olimpik okçuluğun ve makaralı yay müsabakalarının yan yana yarıştığı dünyanın en büyük organizasyonu olarak yerini almış durumda” dedi.

 

Kastamonu’nun bu yıl aynı zamanda Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu yönü ile de Kastamonu’da bu etkinliği yapıyor olmamız önemli. Bu bakımdan hem atlı okçuluk gösterilerini izledik hem de geleneksel güreşlerimizi gördük. Aşık oyunları, mangalı elmas güreşlerini izleme fırsatı bulduk. Bu geleneksel sporlarımız ve bununla başarmak istediğimiz şey bütün değerlerimizin yeniden ihyasıdır. Burada sadece sporlarımızı izlemekle kalmıyoruz. Sporlarımızın etrafında el sanatlarımızı, geleneksel lezzetlerimizi, folklorumuzu, oyunlarımızı, hepsini bir arada kıyafetlerimizi ve müziğimizi temaşa etme fırsatı buluyoruz. Bu etkinliklere 7’den 70’e herkes katılıyor, iyi zaman geçiriyor.” diye konuştu.

 

6. Fetih Kupası etkinliklerinde, Puta okçuluğu, Menzil okçuluğu, Atlı Okçuluk, Şalvar güreşi, Mas güreşi, Aşık atma ve Malaga gibi oyunlar gerçekleştirildi.

Müsabakalara Amasya, Bartın, Düzce, Karabük, Samsun, Tokat ve İlimiz’den toplam 235 sporcu katılım sağladı.

İlimiz ’in ev sahipliğinde düzenlenen yarışmaların sonunda Esat Kabaklı ve Arslanbek Sultanbekov’un konserleri ile program sona erdi.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz