Ahşap Artıklarını İşleyerek Tosya’da Yeni Bir İş Sahası Açtı

31 Mayıs 2015 Pazar, 09:41
eererer
-- Sponsorlu Bağlantılar --

 

Refik Yurt : Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, artık ahşap malzemeleri geri dönüştüren marangoz ustası yeni iş sahasının açılmasına öncülük etti

Yılda 3 milyon adet kapının üretildiği Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, gelişen teknolojiyle bitlikte  fabrikasyon üretime geçen ahşap sanayiye ayak uyduramayan marangoz ustası, Yaşar Keskin (35), sanayi artığı ahşapları geri dönüştürerek ilçede yeni bir iş sahası açtı.

Tosya’da 20 yıldır marangozluk yaptığını söyleyen Kesin, gazetecilere  yaptığı açıklamada, Tosya’da yılda 3 milyon kapı üreten 500 işletmenin faaliyet gösterdiğini söyledi.

Son teknolojiyle üretilen ürünlerin hem yurt içinde hemde yut dışında yoğun talep gördüğünü belirten Keskin, “Tabi bu baş döndürücü gelişmelere  bizim gibi küçük esnasın ayak uydurması mümkün değil. Benim iş yerimde bir ayda ürettiğim ürünleri fabrikalar bir günde üretiyorlar. Hem üretim hemde fiyat anlamında gelişen sanayi ile baş edemeyeceğime göre, bende başka yoldan geçimimi temin etmenin çarelerini aradım” dedi.

Tosya’da çokça bulunan ve yakacak dışında başka bir işe yaramayan sanayi artığı ahşap parçaları geri dönüştürerek para kazanabileceğini düşündüğünü belirten Keskin açıklamasında şunlara değindi;

“Öncelikle ilçemizde ahşap sanayi üzerine faaliyet gösteren iş yerlerini gezerek, artık malzemeleri topladım. Aylarca uğraşarak, bir çok çeşit ürün yaptım ama hiç birini pazarlayamadım. Tam umudumu yitirmişken fabrikasyon olmayan ve başka yerlerde yapılmayan ürünleri yapmam gerektiğini düşündüm. Hemen  davetiye kutusu, sebzelik, masa, sandalye, lüks restoranlarda kullanılan hesap kutusu başta olmak üzere bir çok çeşit ürün yaptım. Artık malzemeleri geri dönüştürerek yaptığım bu ürünlerden her yere imkanlarım dahilinde numuneler yolladım. Kısa bir süre sonra değişik şehirlerden talepler gelmeye başladı. Bu ürettiklerimin dışında müşterilerin istekleri doğrultusunda bir çok çeşit ürün yapmaya başladım bu artık malzemelerden. Şimdi ise taleplere yetişemez oldum. Bir çok üniversite bana ulaşarak geri dönüşümle ilgili yaptığım çalışmalara destek olmak istedikleri bana iletti. Artık malzemeleri ekonomiye kazandırdığım için ve iş yerimi kapatmadan yeniden para kazanmaya başladığım için çok mutluyum.” diye konuştu.

 Keskin, Hatay, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere, bir çok ile yaptıklarını pazarladığını bunların yanında, kiliselere bile oturma sırasını yaptığını sözlerine ekledi.

Yaşar Keskin İrtibat Telefon : 0 545 568 85 13

Ahşap Artıklarını İşleyerek Tosya’da  Yeni Bir İş Sahası Açtı (1) Ahşap Artıklarını İşleyerek Tosya’da  Yeni Bir İş Sahası Açtı (2) Ahşap Artıklarını İşleyerek Tosya’da  Yeni Bir İş Sahası Açtı (3) Ahşap Artıklarını İşleyerek Tosya’da  Yeni Bir İş Sahası Açtı (4)

--- Sponsorlu Bağlantılar ---
-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>