Son Dakika
17 Eylül 2019 Salı

Ankara Gezisi,Tosyalı Öksüz Ve Yetim Öğrencilerin Hedeflerini Değiştirdi

25 Nisan 2018 Çarşamba, 14:18
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

YORUM- ANALİZ : Geçtiğimiz günlerde Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’in ilçede eğitim gören öksüz ve yetim 28 ortaokul öğrencisi için organize ettiği Ankara gezisine katılma onuruna nail oldum.

 

Dışarıdan bakıldığında ülkenin her yerinde yapılan sıradan bir okul gezisi olduğu izlenimi doğdu bende. Kısa süre içerisinde hiçte öyle olmadığını gördüğümü de belirtmek isterim. Sabahleyin Cumhuriyet Meydanı’nda toplandık ve otobüse bindik. Otobüse adım atar atmaz içeriye şöyle bir göz gezdirdim. Otobüste minik minik öğrenciler vardı. Dikkatlice baktığımda Kaymakam Deniz Pişkin’i en arka sıralardaki koltuklardan birinde otururken gördüm. Selamlaştıktan sonra bende arka sıralardan birine oturdum.

 

Kısa süre içerisinde otobüs hareket etti ve yola koyulduk. Otobüsün içerisinde çok ama çok garip bir hava vardı. Başına gelmeyenin anlayamayacağı cinsten bir hava. Ama bu hava bana hiçte yabancı gelmedi. Kısa süre içerisinde uyku sersemliğini attıktan sonra içeride ki havanın bir yanık kokusu olduğunu fark ettim. Buram buram yanık kokusu vardı otobüste. Ama öyle böyle değil. Bu yanık kokusu yanan yüreklerden geliyordu. Bu benimde yakından bildiğim ve son yıllarda peş peşe sıklıkla yaşadığım yangınların yürekleri yakan kokusuydu.

 

Kaymakam Deniz Pişkin’inde 8 yaşından bu yana yetim olduğunu biliyordum. Anne ve babamı kaybetmiş öksüz ve yetim biri olarak otobüstekilerin tamamıyla neredeyse aynı acıları yaşadığımı söyleyebilirim. Bu düşüncelerle yola devam ederken, içerideki sessizlik öğrencilere refakat eden öğretmenlerin onlarla oyun oynamasıyla dağıldı birden. Öğrenciler oyunlara eşlik ediyordu ama sanki akılları bir başka yerdeydi. Yüzlerinde bir burukluk vardı. İçlerinin yangını yüzlerinden net bir şekilde okunuyordu. Peş peşe yapılan çeşit çeşit ikramların ardından Ankara’ya indik.

 

İlk olarak Anıtkabir’e gittik. Bizi orada ilk defa gördüğüm birileri karşıladı. Ankara’da ikamet eden Tosya’nın Aşağıkayı köyünden Osman Çalışkan olduğunu öğrendiğim ve sonradan çok iyi anlaştığımız beyefendi bir yandan Kaymakam Deniz Pişkin bir yandan öğrencilerin etrafında pervane oldular. Uzaktan devamlı Kaymakam Pişkin’i izledim.  Çocukların etrafında adeta koşarak onları yönlendirdi  ve onların geziden en fazla şekilde faydalanması için çabaladı gezi boyunca.

 

Otobüsle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gittik. Orada bizi AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik karşıladı. Tam öğle saati olduğu için bizi hemen yemeğe aldılar. Öğrenciler ilk defa geldikleri Mecliste televizyonda izledikleri Milletvekilleri ile aynı masalarda yemek yedi. Yapılan izzet ve ikramın adeta haddi hesabı yoktu. Yemekten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda devam eden çalışmaları izleyici localarından izledik. Daha sonra bizi toplantı salonuna aldılar. Öğrenciler yaşananların etkisinde kalarak adeta büyülenmiş gibi etrafa bakarken, Milletvekili Çelik’in her zamanki sıcakkanlılığı ve cana yakınlığı nedeniyle öğrenciler kısa sürede şaşkınlıklarını atarak anı yaşamaya başladı.

 

Milletvekili Çelik ve Kaymakam Pişkin toplantı salonunda öğrenciler ile uzun uzun sohbet etti ve onların sorularına cevap verdi. Öğrencilerin çok ama çok zevk aldığını söyledikleri ziyaretimiz Milletvekili Çelik’in bizleri kapıya kadar uğurlamasıyla son buldu. Daha sonra Ankara’nın en büyüğü olduğu söylenen Kentpark Alışveriş Merkezine gittik. Öğrenciler artık iyice Ankara’ya ve geziye adapte olmuş bir şekilde oradan oraya koşturmaya başladı.

 

 

Biraz dinlendikten sonra, Kaymakam Deniz Pişkin, Hayır Sever İş Adamı Osman Çalışkan ve beraberindekilerle birlikte bütün öğrencileri LC Waikiki’ye götürdü. Öğrencilere istedikleri her şeyi alabilecekleri söylenen alış veriş saatlerce sürdü. Her öğrencinin sevdiği ve istediğini alabilmesi için Kaymakam Deniz Pişkin, Hayır Sever İş Adamı Osman Çalışkan ve öğrencilere refakat eden öğretmenler adeta kendileri için alış veriş yapıyormuş gibi titiz davrandılar.

 

 

Yapılan bütün alışverişin hesabını ödemek için kasaya giden Hayır Sever İş Adamı Osman Çalışkan, alış verişin istediği rakama ulaşmadığını belirterek daha fazla alış veriş yapılması önerisini getirdi. Kaymakam Deniz Pişkin ise her öğrencinin yazlık mont alabileceklerini söylemesi üzerine yeniden mağazada bir telaş başladı. Saatler sonra mağazadan çıkan öğrenciler, hemen üst kattaki ayakkabı mağazasına götürüldü. Buradan her öğrenciye tek tek istedikleri renk ve çeşitte ayakkabı alındı. Yoğun ve dolu dolu bir gün yaşayan öğrenciler Kentpark Alışveriş Merkezinden çıktıklarında ellerinde taşıyamayacakları kadar içi tıka basa hediyelerle dolu çantalarla yürümekte zorluk çektiler neredeyse.

 

 

Otobüse bindiğimizde öğrencilerin sabahki durgunluklarından eser kalmadı adeta neşe saçıyordu her biri. Günün yorgunluğunu atmak için daha önceden adımıza yer ayırtılan Hm Commerce Hotel’e yerleştik. Odalarımızda kısa süre dinlendikten sonra akşam yemeğine indik. Bir birinden lezzetli ve çeşitli yemeklerle karnımızı doyurduktan sonra yeni bir sürprizin bizi beklediğini öğrendik. Otelin dinlenme salonunda toplandık bütün geziye katılanlarla birlikte.

 

Hayır Sever İş Adamı Osman Çalışkan ve Eşi Sibel Çalışkan ile birlikte arkadaşları da katıldı bizlere. Öğrencilere kitap hediye ettiler. Bir diz üstü bilgisayar ve bir tablet de hediye edeceklerdi öğrencilere. Bunun için bütün öğrencilerin katıldığı bir çekiliş yapıldı. Çekilişte diz üstü bilgisayar bir kız öğrenciye çıktı. Kendi küçük ama yüreği dünyalar kadar büyük olan bu kız öğrenci, kendisinin bilgisayarının olduğunu belirterek, bilgisayarın olmayan birine verilmesini istedi. Salonun havası değişti adeta birden. Önce hava buz gibi oldu. Daha sonra ise adeta alkış tufanı koptu. Koca yürekli öğrencinin yaptığı bu davranış herkesi duygulandırmıştı.

 

Dolu dolu geçen bir gün sona erdi ve herkes odalarına çekildi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yeni bir güne merhaba dedik. Sabah zengin bir kahvaltı yaptık bütün öğrencilerle birlikte. Kentpark Alışveriş Merkezinde geziye katılan herkesin yarıştığı bowling turnuvası düzenlendi. Çekişmeli geçen turnuvayı kazanan öğrenciye madalya takdim etti Kaymakam Deniz Pişkin. O öğrenci ise kendinden sonra gelen küçük kız öğrenciye hediye etti madalyayı. Duygusal patlamaların yaşandığı gezide bu sefer Kaymakam Deniz Pişkin öğrencilerin bir kısmıyla, iş adamı Çalışkan ise diğer öğrencilerle birlikte olup karşılıklı Langırt oynadılar. Oldukça çekişmeli ve neşeli geçen mücadelenin kazananı çıkmadı desek yerinde olur sanırım.

 

Buradan ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesine gittik birlikte. Müzede sergilenen bütün her şeyi inceledi neredeyse öğrenciler. Daha sonra ise, Ankara’nın en nezih lokantalarından biri olan Dayının Yeri’ne gittik. Kapılarda karşılandığımız mekanda, öğrencilere bir birinden lezzetli yemekler ikram edildi. Yemekte karşılıklı oturduğumuz minik kız öğrenci devamlı yemeğinin fotoğrafını çekiyordu. Biz neredeyse yarıya gelmemize rağmen o yemeğe daha başlamadı. Yemeği sevmediğini düşünerek başka bir yemek söylemeyi teklif ettim. O ise bana ilk defa adana kebap yediğini onun için fotoğraf çekip ailesine ve arkadaşlarına göstermek istediğini söyledi.

 

Gözlerimden akan yaşı kimse görmeden silmek için bayağı mücadele ettim. Boğazım düğüm düğüm oldu. Bu ara Kaymakam Deniz Pişkin’i aradı gözlerim, duygusal anların peş peşe yaşandığı bu gezide ne işim var dercesine. Yemekten bir lokma daha alamadım ve yarısına geldiğim yemeği öylece bıraktım. Kaymakam Pişkin ise bu arada öğrencilerin hepsinin yemek yediğinden emin olmak için devamlı bir kontrol halindeydi.

 

 

Hep birlikte yeniden otobüse binip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittik.  Öğrencilerle birlikte Külliyeyi gezdik. Daha sonra, Kentpark Alışveriş Merkezinde bulunan Prestige Cınema’ya gittik. Burada güzel bir Türk filmi izledik. Çıkışta ise Burger King’de bir defa daha yemek yedik. İkinci günün sonu gelip gezi bitmek üzereyken bir sürpriz daha gerçekleşti. Bu seferde bisikleti olmadığını söyleyen 8 öğrenciye bisiklet alınıp hediye edildi. Sonra yeniden otobüse binildi ve koyulduk Tosya’nın yollarına. Gece yarısı geldiğimiz ilçede, Kaymakam Deniz Pişkin, bütün öğrencilerin ailelerine tek tek teslim edilmesine eşlik etti.

 

 

Tüm detaylarıyla yazmaya gayret ettiğim ve iki gün süren gezinin amacına uygun olarak sonlandığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Öyle ki; Tosya’dan çıkıp tekrar Tosya’ya dönünceye kadar geçen 48 saatlik sürede, öğrencilerin geziden en azami derecede faydalanabilmesi ve eğlenebilmesi için tüm detaylar titizlikle düşünülmüş. Yapılan program harfiyen uygulandı. Öğrencilerin neşesi ise gezinin mükemmel bir şekilde gerçekleştiğinin en büyük göstergesi bence.

 

 

 

 

Bu yazıyı kaleme aldıktan sonra Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’in Tosyalıların sevgi ve saygısını nasıl kazandığının yanısıra Ankara  gezisinde öksüz ve yetim öğrencilerin gönüllerini nasıl fethettiğinin  sırrını açıklamakta bana düştü doğal olarak.

 

Kaymakam Deniz Pişkin’in affına sığınarak şunları bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki; Kendisinden yaşça küçük yada büyük, zengin yada fakir, amir yada memur kısacası herkese ama herkese samimi ve cana yakın davranıyor.

 

insanları ve işini seven başarılı bir Mülki İdare Amiri olarak,  kibre ve gurura kapılmadan alçak gönüllü olması kişilerin kendisine hayran olmasına neden oluyor.

 

Sosyal zekası gelişmiş, iletişim odaklı, olaylara objektif yaklaşan ve hitabet becerisi yüksek bir Kaymakam olması ise çalışma ortamlarında huzuru ve mutluluğu sağlıyor ki buda iş verimini artırıyor.

 

Bu özelliklerine ilaveten birde güler yüzlü olması ise Tosyalının büyük küçük demeden Kaymakamı ile bütünleşmesine neden oluyor.  Kaymakam Deniz Pişkin’in başarısının altında yatan diğer sırlarını ise daha sonraki yazılarımda ele almaya çalışacağım. Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz