Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşüne Start Verildi

11 Haziran 2015 Perşembe, 09:06
Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşüne Start Verildi

İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü etkinlikleri çerçevesinde başlatılan “Kastamonu’dan İnebolu’ya (95 km) Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü”ne Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünden start verildi.

Törene Vali Vekili Aytekin YILMAZ, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk BAL, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Vali Yardımcısı Şenol KAYA, İnebolu Kaymakamı Gökhan GÖRGÜLÜARSLAN, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Serdar GÜNGÖR, İnebolu Belediye Başkanı Engin UZUNER, Kamu Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, yürüyüşçüler ve halk katıldı.

Kastamonu’dan İnebolu’ya (95 km) İstiklal Yolu Yürüyüşü için farklı illerden gelen yürüyüşçüler, Kastamonu’dan başlayarak, 95 km’lik yolu yürüyerek tamamlayıp İnebolu’ya varacaklardır.

Vali Vekili Aytekin YILMAZ konuşmasında; ”İstiklal Yolu Yürüyüşü nedeniyle sizleri Şehitler Diyarı Kastamonu’da ağırlamaktan bir kez daha gurur ve mutluluğu içersindeyiz. Hepiniz Kastamonu İlimize hoş geldiniz. Milli Mücadelenin önemli bir faslının yürütüldüğü kadınıyla, çocuğuyla cepheden ikbal ve sevkiyat yapıldığı bu güzel İlimizde,  bu güzel etkinliğin bizleri bir kez daha onurlandırdığını ve gururlandırdığını belirtmek istiyorum.  Bu itibarla, adlarını sayamayacağımız bu kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi huzurlarınızda bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ konuşmasında; “Kastamonu kültürel manevi değerleriyle dolu bir ilimizdir. Özellikle evliyalar diyarı şehitler beldesi olması, Kastamonu halkının her dönemde ve yer yılda büyük kahramanlıklar göstermesiyle ünlü bir kendimizdir. Bunun bir örneği de kurtuluş savaşında yaşanmış,  Kastamonu halkı erkeğiyle, kadınıyla büyük fedakârlıklar göstermiş ve vatanının kurtulması, özgürlüğün kazanılmasında büyük emeği olmuş insanlardır.” dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Fahrettin ŞENOĞLU konuşmasında; “Ülkemizin dört bir yanından İstiklal yolu Yürüyüşüne katılmak üzere İlimize gelerek bizleri onurlandıran kıymetli misafirlerimiz, birçok medeniyete Başkentlik yapmış binlerce yıllık geçmişe sahip tarih, kültür ve doğa kenti,  işgal görmediği halde en çok şehit veren illerden olan şehitler ve evliyalar diyarı Kastamonu’ya hoş geldiniz. İnebolu Kastamonu Ankara hattı milli mücadelenin en hayati yolu haline gelmiş ve milli mücadele süresince devam etmiştir.  İstiklal Yolu,  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen Türkiye’nin en iyi 12 kültür rotası arasında yerini almıştır. İstiklal yolu yürüyüşü katılımcıları Seydiler Halkacılar, Küre Ecevit Hanı ve İnebolu Çuha Doruğu mevkiinde kamp yapmak suretiyle çadırlarda konaklayacaktır. İstiklal yolu yürüyüşünün gerçekleşmesinde destek ve katkısı olan Başta Sayın Valimiz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlara ve  tüm yürüyüşçülerimize teşekkür  ederim” dedi.

Program aşağıdaki gibidir…

Haber ve fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr

--- Sponsorlu Bağlantılar ---
-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>