Son Dakika
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Münire Medresesi Esnaflarını Ziyaret Etti

20 Şubat 2019 Çarşamba, 06:49
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Münire Medresesi esnaflarını ziyaret etti.

 

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, Kadın Kolları Başkanı Eda Şen, Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat, il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yöresel ürün satışının yapıldığı tarihi Münire Medresesi’nde esnafları ziyaret etti.

 

“HEMŞEHRİLERİM KASTAMONU’YU KİMİN DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞININ BİLİNCİNDE”

Esnafların yoğun ilgi gösterdiği Başkan Tahsin Babaş, burada projeleriyle ilgili kısa bir sunum yaparak bölgenin hareketlenmesine ve esnaflara nasıl destek olacağını anlattı. Projeleri açıklarken kaynaklarına kadar anlatan Başkan Babaş, “ Kastamonumuzun her noktasını çok iyi biliyorum. Belediyecilik tecrübe ve vizyon istiyor. Bizler Kastamonumuzu daha da güçlendirmek için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bugün bunları sizlerle paylaşmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum. Bizlerin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Hemşehrilerimiz Kastamonumuzu kimin daha ileriye taşıyabileceğinin bilincinde” dedi.

 

Başkan Babaş konuşmasında şunları söyledi

“Münire Medresemizde esnaflarımız hem Kastamonumuzu tanıtıyor, hem de il ekonomisine katkı sağlıyor. Bu bölgeye 30 yıllık belediyecilik hayatımda daima destek vermek için çalışmalar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Yöresel ürünler bizim kültürümüzdür, dünümüzdür ve geleceğimizdir. Bu bilinçle yöresel ürün üreten ve satan esnafımızın daima yanında oldum ve olmaya devam edeceğim.

 

KASTAMONU GÜNLERİ’YLE TANITIM ATIĞINI BAŞLATTIK

Kastamonu Günleri’nde Kastamonumuzun iyi tanıtılamadığı dört yıl önce esnaflarımız tarafından bize bildirildi. Neden olduğunu araştırdığımız da gerek stant ücretleri gerekse nakliye giderlerinin esnaflarımızın İstanbul ve Ankara’da yapılan Kastamonu Günleri’ne yeterli derecede katılım sağlayamadığını gördük. Biz yöresel ürünlerimizin tanıtım atağını İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Kastamonu Günleri’yle başlattık.

 

ESNAFIMIZIN, STANT VE NAKLİYE ÜCRETİ YÜKÜNÜ ORTADAN KALDIRDIK

Dört yıl önce ne yaptık. Esnaflarımız ile yaptığımız istişareler sonucunda yol haritamızı çizdik. Düzenlenen Kastamonu Günleri’nde esnafımızın stant ve nakliye ücreti yükünü ortadan kaldırdık. Böylelikle yüzde yüz yerli esnafımız ile Kastamonumuzu ve yöresel ürünlerimizi tanıtmaya başladık. Ne oldu bu atakla birlikte. Kastamonu’nun değerleri önce ülkemizin iki büyük kentinde yayıldı. Bundan sonra da tanıtmaya devam edeceğiz. Bu yılda yine Mart ayında düzenlenecek olan Kastamonu Günleri’yle ilimiz tanıtımına ve esnafımıza katkı sağlamaya devam edeceğiz.

 

KURACAĞIMIZ İNOVASYON MERKEZİ’YLE ÜRÜNLERİMİZİN DEĞERİNE DEĞER KATACAĞIZ

Yapacak daha çok işimiz var. Biz öncelikle bir temel oluşturduk. Kastamonu Günleri’yle esnafımızın ve ilimizin bir ihtiyacını çözdük. Şimdi sıra geldi üretilen ürünlere değer katmaya. Bunun için İnovasyon Merkezi ve Kampları düzenlemeye karar verdik. Önümüzdeki dönemde başlatacağımız bu çalışmayla esnafımızın ürünlerine katma değer sağlamaya başlayacağız. Yöresel ürünlerimize küçük dokunuşlarla değerlerini arttıracağız.

 

SARI KONAK GİRİŞİMCİ KADINLAR KOOPERATİFİ

Yine Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifimizi ev hanımlarını üretime dahil etmek adına kurduk. Bakın kısa bir sürede bu şekilde girişimci kadınlarımıza 110 bin TL tutarında mikro kredi dağıttık. Yöresel ürün ürüten tüm ev hanımlarına buradan çağrım Kadınlar Kooperatifi’ne üye olmaları. Ciddi bir Pazar oluşturacağız. Hem girişimci kadınlar kazanacak, hem il ekonomisi kazanacak hem yöresel ürünlerimiz gelecek kuşaklara daha güçlü şekilde aktarılacak hem de üretime katkı sağlanacak.

 

HAZIRLADIĞIMIZ ÜÇ PROJEYLE ÜRETİCİMİZ VE ESNAFIMIZI DÜNYA PAZARIYLA BULUŞTURACAĞIZ

Sen Üret Pazarın Devlet Olsun, E-Kastamonu Ticaret Portalı ve Arastalar projelerimiz ile yöresel ürünleri Dünya pazarına sunacağız. Üreticimizi ve esnafımızı dünya pazarıyla buluşturacak, ekonomiye ve istihdama da katkı sağlayacağız.

 

1-SEN ÜRET PAZARIN DEVLET OLSUN

Devlet Malzeme Ofisi’yle yapacağımız anlaşma doğrultusunda DMO e-Ticaret’i için teknik destek sağlanacak.  Bu sistem de daha önceden esnaf yoktu, KOBİ yoktu. Hükümetimiz bunu değiştirdi, artık esnaflarımız, KOBİ’lerimiz ürettiklerini, buradan satabilecek. Bu proje esnaflarımıza yeni Pazarlar açacağı gibi Kastamonu’ya istihdam da sağlayacak. Türkiye’de bunu yapan ilk illerden biri olacağız.

 

2- E-KASTAMONU TİCARET PORTALI

Burada bir esnafımızın ticaret portalı oluşturması ve bunu hem ülke hem de dünya çapında bir noktaya taşımasının zor olduğunu biliyoruz. Biz bu işe öncülük yapacağız. Oluşturacağımız portal ile tüm ürünlerimizi internet ortamından pazarlanmasını sağlayacağız. Belediye güvencesiyle ilimiz esnaf ve sanatkarları Türkiye’ye hatta dünya ile ticaret yapacak. Kadınlar Kooperatifimiz de burada lokomotif olacak.

 

3-ARASTALAR

Yine İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde belirleyeceğimiz noktalarda Kastamonu Yöresel Ürünleri’nin satılacağı noktalar kuracağız. Bunun da adına Kastamonu Arastası ismini vereceğiz. Sonuç olarak yöresel ürünlerimizi Kadınlar Kooperatifi aracılığıyla üreticimizden alacak ve bu noktalarda satışını sağlayacağız. Bu projede de pazarı genişleteceği gibi istihdama katkı sağlayacak.

 

TURİZM KORİDORU İLE KASTAMONU KAZANACAK ESNAFIMIZ KAZANACAK

Kastamonu Belediyesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte önümüzdeki dönemde 2 bin 383 konutun cephe iyileştirmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle hem şehrin tarihi ve kültürel dokusuna sahip çıkıyor hem de turizm alt yapısını geliştiriyoruz. Şehrimizi tarihi Kastamonu ve yeni Kastamonu olarak ele alıyoruz. Bu noktada hayata geçireceğimiz proje ile kültür turizmine önem veren herkesin ciddi derecede ilgisini çekeceğiz. Hedefimiz olan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na şehrimizin ismini yazdırmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte Kastamonumuz kazanacak, esnafımız kazanacaktır.

 

30 yıldır cadde cadde sokak sokak hizmet ettiğim mukaddes Kastamonumuzun bu derece önemli projelerle şaha kalkacağına inanıyorum. Mesleğimiz olan Belediyeciliği ve Sevdamız olan Memleketimizi ‘Büyük Türkiye’nin Güçlü İli Kastamonu’ hedefine hükümetimizin de güçlü desteğiyle inşallah ulaştıracağız.”

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz