Belediye Başkanı Tahsin Babaş’tan Yerel Tarımsal Ürün Üreticisine Destek Müjdesi

31 Ocak 2019 Perşembe, 10:44
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş’tan yerel tarımsal ürün yetiştiricilerine müjde. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş burada üretim ve Pazar noktasında önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı ziyaretlerde konu kendir başta olmak üzere yerli tarımsal ürünlerin üretimine geldi.

 

 

BAŞKAN BABAŞ, BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN YEREL ÜRÜNÜ DESTEKLEME SÖZÜNÜ ALDI

Kastamonu’nun kendir üretiminde ciddi bir nokta olacağını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, konuyu iş adamlarının da yakından takip ettiğini bildiğini vurgulayarak Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pekdemirli’yle yaptığı görüşmeyi anlattı.

Başkan Babaş, “Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’yle ilimizle ilgili detaylı bir görüşme yapma fırsatımız oldu. Yaptığımız görüşmede Sayın Bakanımıza yerel ürünlerimizin bizler için önemini anlattık. Sağ olsun kendisi yerel tarımsal projelerin desteklenmesi için ilk etapta yaklaşık 5 Milyon TL’lik bir kaynak sözü verdi. Çiftçimiz, yerel ürünlerimiz bu sayede desteklenecek ve desteklenmeye devam edecek. İlimizdeki her konuyu yakinen takip ediyoruz. Kendir’in şehrimiz için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte daha güzel müjdeler vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

 

“ÜRETİCİYE, PAZARINI OLUŞTURACAĞIZ”

Ziyaretlerinde üretim vurgusu yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Beş yıllık sürede gerekli alt yapıyı oluşturduk. Şimdi bir adım daha atmamız gerekiyor. Yeni projelerim ile üretimi teşvik edecek ve üreticiye Pazar sorunu yaşatmayacağız. Sizlerle yapacağımız istişare ve ortak çalışma ile Kastamonumuzun tüm değerlerini daha yukarılara taşıyacağımızdan eminim.

 

Mikro Kredi ile maddi olarak desteklediğimiz üretici ev hanımlarına Kadınlar Kooperatifi bünyesinde ürünlerini satacak pazarlar oluşturacağız.

 

Sen Üret Pazarın Devlet Olsun ve E-Kastamonu Ticaret Portalı projelerimizle ilimiz ürünlerini hem kurumlara hem de dünyaya satmayı hedefliyoruz.

 

Devletimizin de destekleri, sivil toplum kuruluşlarımız, iş adamlarımız ve üreticilerimizin birlikteliğiyle Kastamonumuzu küresel bir aktör haline getirmeyi amaçlıyoruz.

 

Önemli olan burada yerel dinamikleri harekete geçirmek olduğunu biliyoruz. Hem bu yönde hem de üretici ile tüketici arasında sağlam bir köprü oluşturmak adına adımlar atıyoruz.

 

Bunun yanı sıra İnovasyon projelerimiz ile üreticilerimizin ürünlerine katma değer sağlamak adına ciddi bir program başlatacağız. Bizim ürünlerimiz gayet değerli ürünler. Ancak sunumda yapacağımız bazı yenilikler ve değişiklikler ile daha değerli noktaya gelebilir. Bunun için gerekli eğitimler düzenlenecek ve bu noktada başlatacağımız program ile esnafımıza ve üreticimize ciddi bir destek sağlayacağız.

 

Robotik Kodlama Atölyelerimiz ile geleceğe hazır gençlerin yetişmesine katkı sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Gelecekte kendi teknolojik ürünlerimizi yapmak istiyorsak, tankımızı, uçağımızı, roketimizin yazılımlarını biz üretmeliyiz. Bugün geçmişe bakıldığında ülkemizin geldiğin nokta iyi ancak daha iyisini yapabiliriz. Buna inanıyoruz. Gençlerimize ve geleceğimize güveniyoruz.

 

 

“TARİHİ VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR 2014 YILINDA BAŞLADI”

2014 yılı itibariyle ilimizin tarihi ve kültürünü gün yüzüne çıkartma çalışmaları kapsamında Tarihi Kentler Birliğinden Kastamonu Belediyesi’nin ilk kez üst üste üç ödül aldığını ifade eden Başkan Babaş, “Tarihimizi biliyoruz, kültürümüze önem veriyoruz. Kentimizin kimliğini, karakterini gün yüzüne çıkartmak adına çalışıyoruz. 2014 yılında biz çalışmalara başlayıncaya kadar maalesef böyle geniş çaplı bir planlama yapılım ilimizde uygulanmamış.

 

İlimiz genelinde toplam taşınmaz kültür varlığı sayımız 2030 olup 1366’sı sivil mimari örneğidir. İl merkezimizde ise taşınmaz kültür varlığı sayımız 740 olup tarihi bina sayımız 689 dur.

 

Bizler bu bilinçle ekibimizi oluşturduk, gerekli bilimsel araştırmayı yaptık ve Belediyemiz bünyesinde KUDEB’i kurduk. Sokak Sağlıklaştırma, tarihi meydan yenileme projeleri, tarihi çarşıların cephe iyileştirmeleri gibi başlıklar altında şehrimize 60 milyon TL’lik yatırım yaptık. Onlarca asırlık ecdat yadigârı konak, 300 ev ve ticaret alanının cephe iyileştirmelerini gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Benim Mesleğim olan belediyeciliği en iyi şekilde icra etmek ve sevdam olan Kastamonumuzu Dünya Kenti hedefine taşımaktan başka gayem yoktur. Bunun için bugün yeni söylemler üretiyoruz, yeni projeler üretiyoruz, yeni alanlarda değerlerimizi tanıtıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz