sağ ve sol reklam alanı

Bursa’da Düzenlenen Kastamonu Günleri Başladı

25 Nisan 2015 Cumartesi, 01:53
4. Bursa Kastamonu Günleri Başladı

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu (Kas-Der-Fed) tarafından  düzenlenen ve Kastamonu’nun el sanatları, turizmi, tarihi, sanatı ve folklor oyunlarının tanıtılacağı “4. Bursa Kastamonu Günleri”  Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) 24.04.2015 tarihinde düzenlenen görkemli açılışla başladı.

Beş gün devam edecek olan Kastamonu Günleri 28 Nisan 2015 Salı akşamı 22.00’de sona erecek.

Bursa 4. Kastamonu Günleri açılış töreni 14.30’da,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve Bandosu gösterisi, Tosya Belediyesi Bando Gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Tosya Belediyesi Sepetçioğlu Halk Oyunları ekibi gösterisi ile devam etti ve ardından da protokol konuşmalarına geçildi

Kastamonu Günlerinde AKKM salonunda Kastamonu evi, Şehit Şerife Bacı Anıtı, “Nasrullah Köprüsü” ve Saat Kulesi ile Şehit Şerife Bacı’nın da bulunduğu  fotoğraflar yer aldı

Merinos Fuar Alanı’nda Kastamonu’nun tarihi, doğal, dini, turistik ve diğer yerleri yanında Kastamonu Çekme Helvası, Pastırma ve Sucuk, Küre ve diğer ilçe Kilimleri, Cide Sarı Yazması, Siyez Bulguru, Tosya Pirinci,  Taşköprü Sarımsağı ve Ekstraktı, Devrekani Cırık Tatlısı, Köy Ekmeği, Evrenye Bıçağı, Doğal Balları, Küre Taş Baskı Kalıpları,Hediyelik Eşya,  Şapka Müzesi, Bebek Evi, El Dokuma, Taş Baskı ve diğer el işleri ve doğal ürünleri de yer aldı.

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun 6. Kuruluş Yıldönümü Pastası protokol tarafından kesildi. Ziyaretçilere stantlarda çeşitli ikramlarda bulunuldu

Ufuk Acar şiir dinletisi, Kastamonu Belediye Başkanlığı destekleri ile Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Ekibi Defile ve Halk Oyunları gösterisi,  akşam da Türk Sanat Müziği Konseri ve Ahmet İlkan Şiir Dinletisi gerçekleştirildi. İlk günün finalinde de Sanatçı Pınar Dilşeker sahne alarak katılımcılara güzel bir müzik ziyafeti sundu.

4. Bursa Kastamonu Günleri açılışına Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Milletvekilleri Önder Matlı ve İsmet Su, Kastamonu Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Kastamonu Belediye  Başkanı Tahsin Babaş ve Yardımcısı Adnan Tot, Kastamonu Ak Parti İl Başkanı Halil Uluay ve Yönetimi, Kastamonu İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Dursun Ergin, Kastamonu MÜSİAD Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ve Yönetimi,  Ankara Kas-Der Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ŞEN ve Yönetimi, Kurum ve Kuruluş Müdürleri,  STK temsilcileri, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, İşadamları, çok sayıda Bursalılar ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kas-Der-Fed Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Tiftik, “

Bu etkinlikleri yapmamızdaki esas amacımız “ İki şehir, tek yürek” olmak, bu sloganımızla benzerliği çok olan şehirlerimiz arasında barış ve kardeşlik köprüsünü kurmak, turizm işbirliğini artırmak, ticari işbirliğini artırmak, iki şehir arasındaki markaları birleştirmek, Bursa’da yapımı devam eden Bursa Kastamonu evini de tanıtmaktır.  Her geçen sene artan ziyaretçi sayısını artırmayı da hedeflediğimiz Bursa’da Kastamonu Günlerinde bu yılda ziyaretçi sayısını daha da çok artırmayı hedefledik. Kastamonu dışında büyük nüfusumuz var. Kastamonu ile Bursa bir olup güçlerimizi birleştiriyoruz. Bu gücümüze Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere diğer  illerimizdeki hemşehrilerimizde destek ve katkı vererek büyüyoruz. Artık Kastamonu olarak her taraf da güçlü olmalıyız, bunu sağlamaya çalışıyoruz, lobimizi güçlendiriyoruz, daha da güçlü olup büyük illerde Belediye Başkanlığı ve diğer birimlerdeki yerimizi de Kastamonu olarak yerimizi almalıyız.

Kalbimiz önce insanlık ve vatanımız, sonrada doğduğumuz ve doyduğumuz kentler olan Kastamonu ve Bursa’ya fayda sağlamak için atıyor. Kentlerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gücümüzü artıracak ve bizleri daha da bütünleştirecek düşüncesiyle yola çıktık.

Biz Bursa’da Kastamonu’yu layıkıyla temsil edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bursa’da yaşarken içimizde yaşattığımız Kastamonu kadar, Kastamonu kent protokolü, kent dinamikleri ve sesimizi duyurmamızı sağlayan basın mensuplarının desteği bize güç vermiştir.” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’da yaptığı konuşmasında,”

Bursaile Kastamonu arasında tarihi kökleri olan güçlü bağlar var.Bursa’nın Kastamonu’ya göre çok gelişmiş bir yer olmasına rağmen bence bu iki şehrimiz birçok benzer ve ortak yönleri bünyelerinde taşıyor. Her şeyden önce her iki yerleşim yeri de eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihte kendi bölgelerinin merkezi olmuştur. Biz Kastamonu’yu, özellikle Bursa’nın eski haline benzetiyoruz. Bu nedenle de aramızda büyük bir yakınlık olduğunu düşünüyoruz.

Kastamonu, tarihte Candaroğullarının başkentidir. Bursa ise Osmanlı başkentidir. Kastamonu, Candaroğulları Beyliği döneminde çok önemli bir ticaret ve ilim merkezi olmuştur. Bu dönemde mamur hale gelmiş, çok sayıda cami, mescit, çeşme, şadırvan, han, hamam, köprü, medrese vb. eserlerle dolmuştur.

Kastamonu, özellikle turizm alanında yüksek bir potansiyele sahiptir. Kastamonu, Şehitlerin memleketidir,  evliyalar şehridir, her yıl Mayıs ayının ilk haftası düzenlenen Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Programı bu yıl  1-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek, sizleri davet ediyoruz. Kastamonu gurur duyulacak bir şehir.” dedi.

BursaValisi Münir Karaloğu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye günün ansına İsmail Tiftik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş olmak üzere çeşitli hediyeler verildi.

 

Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr

--- Sponsorlu Bağlantılar ---
-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>