Halk Kültürü Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu Düzenlendi

24 Mayıs 2019 Cuma, 08:40
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu Sempozyumu Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

.

Sempozyuma ayrıca Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Kültür Konseyi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Eriş, Akademisyenler, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

 

.

Kültür toplumsal bir birikimdir diyen Vali Karadeniz; “Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu sempozyumu bizim için önemli çünkü Kültür bir anda kazanılan bir olay değil, kültür sadece eğitimle kazanılan bir olay değil. Kültür toplumsal bir birikimdir aynı zamanda yüzyıllara dayanır bizimde kadim bir millet olarak birikmiş bir kent kültürümüz var, birikmiş bir kır kültürümüz, köy kültürümüz var ama yaşanan göçlerle köyden kalkıp kente gelen insanlarımız hem kır kültüründen koptular hem köy kültüründen koptular hemde kent kültürüne tam adapte olamadılar işte o arada kalmışlığı da biz aşmak zorundayız millet olarak. Kentte yaşayan herkesin kent kültürünün bir parçası haline gelmesi için bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Zaten ahilik dediğimizde ahilik bizim esnafımızın kendi içinde otokontrol sistemiyle kurmuş olduğu bir disiplindir. Bu disiplin bizdeki esnaf kültürünün gelişmesini bugünlere kadar taşınmasını sağlamıştır. Bu kültürü de biz korumak zorundayız. Kastamonu ilimiz kültürel birikimini yüz yıllarca üzerinde taşımış bir ilimiz bunu taşımaya da devam ettirecektir diye düşünüyorum. Sempozyumun organizesinde bize destek olan Kültür konseyimize ve katılan hocalarımıza, görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum sempozyumun ilimize hayırlı olmasını diliyorum ”şeklinde konuştu.

 

.

Sosyal Yapı İçerisinde Temel Kurumlarımızdan Biri “ Ahilik” konulu panelin birinci oturumunda, Dr. Metin Eriş Başkanlığında, “Ahiliğin Türk Kültür Hayatındaki Yeri” konusunda Prof.Dr. Mehmet Şeker tarafından, “Anadolu’da Ahilik Anlayışı : Ebu’l – Hasan Harakani Örneği”, “Meslek Hayatında Fütüvvet Felsefesinin Güncellenmesine İlişkin Bir Çalışma: Hamilik Okulu” konusunda Barbaros Ceylan tarafından, “Günümüzde Ahilik ve Mesleki Standartlar ve Belgelendirme İlişkili” konusunda Dr.İrfan Mısırlı tarafından bilgiler verildi.

 

.

Programın devamında “Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu” konulu sempozyumun birinci oturumunda, Prof. Dr. Hayati Develi Başkanlığında, “Ahiliğin Sosyal Yapı Üzerindeki Rolü ve Bacıyan-ı Rum” konusunda Dr. Sevim Can tarafından, “Kastamonu’da Ahilik ve Ahi Vakıfları” konusunda Prof. Dr. Murat Öntuğ tarafından, “Kastamonu’da Ahi Şorba Zaviyesinin Yeni Bulunan Vakfiyesi” konusunda Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından, “ Aşık Paşa Ahi Şiiri” konusunda Hayati İnanç tarafından bilgiler verildi.

 

 

.

Sempozyumun ikinci oturumunda Prof. Dr. Mahir Aydın Başkanlığında, “ Sosyolojik Yapı İçerisinde Genel Olarak Halk Kültürü” konusunda Doç. Dr. Dursun Ali Tökel tarafından, “ Kastamonu’da Halk Anlatıları ve Anlatı Ortamları” konusunda Dr. Öğr.Üyesi Gülten Küçükbasmacı tarafından, “ Seyyah Gözüyle Kastamonu” konusunda Prof.Dr. Nurettin Gemici tarafından bilgiler verildi.

 

 

 

.

 

 

 

 

 

.

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

 

 

.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz