Son Dakika
28 Ocak 2020 Salı

İnebolu’da, Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni Düzenlendi.

02 Eylül 2015 Çarşamba, 09:42
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen, “2015-2016 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni”  İnebolu Limanında gerçekleştirildi.

Törene, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan ATASOY, Çatalzeytin Kaymakamı Recep KOŞAL, Belediye Başkanı Engin UZUNER, TÜİK Bölge Müdürü Sevgi ALTINBAŞ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, Liman Başkanı Ergün KAYALI, İnebolu İl Genel Meclisi Üyeleri Mehmet KÖSEM ile Özdal TAŞÇI, Cide, Doğanyurt, Abana, Bozkurt, Çatalzeytin ve Küre İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşları temsilcileri, bölge su ürünleri kooperatifleri yöneticileri, balıkçılar ve yöre halkı katıldı.

Açılış töreninde, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı, Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İlçe Kaymakamı; günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Törende bir konuşma yapan İl Müdürü YAMAN; “Ülke ve bölge ekonomisine katkısı oldukça büyük olan ve gün geçtikçe artan su ürünleri sektöründe gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetlerinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan tarihinde başlayan genel av yasağının, gırgır yöntemi ile avlananlar için 01 Eylül tarihinde, trol yöntemi ile avlananlar için ise 15 Eylül tarihinde sona ereceğini, İlimiz sahilinde 7 su ürünleri kooperatifi, 215 gemi kapasiteli 1 liman ve 8 balıkçı barınağının bulunduğunu, 2014 yılında avcılık yolu ile elde edilen su ürünleri miktarının 6.863 ton olduğunu, yetiştiricilik yolu ile 150 ton gökkuşağı alabalığı elde edildiğini, 423 ton/yıl kapasiteli 12 alabalık tesisi bulunduğunu, İnebolu İlçesinde 1 adet 135 ton/yıl kapasiteli taze balıkçılık ürünleri işleme tesisi bulunduğunu, 2014 yılında 5 Alabalık İşletmesine 89.847 Kg. Alabalık için 58.400 TL., ile stokların korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için, 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteği ile avcılıktan çıkaran 2 gemi sahibine toplam 208.500 TL. destekleme ödemesi yapıldığını, İl Müdürlüğümüz tarafından bu güne kadar; su ürünlerinin karaya çıkış noktalarında, satış yerlerinde, balıkhanelerde, balıkçı barınaklarında ve su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinde toplam 474 denetim yapıldığını, bunun sonucunda; 20 kişiye toplam 18.598 TL idari para cezası uygulandığını, 12078,3 kg su ürününe ve 58 adet av aracına el konulduğunu” bildirdi.

YAMAN konuşmasının devamında; “Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Tüm balıkçılarımın ve vatandaşlarımızın bilmeleri gerekmektedir ki denizlerimizdeki balık popülasyonu sonsuz değildir. Aşırı av baskısı, hedef dışı avcılık ve yasal boy limitinin altında avlanan her bir balık, bizden sonraki nesillerin bu kaynaktan faydalanmalarını zorlaştıracaktır” dedi.

İl Müdürü konuşmasında daha sonra; “Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle halkımıza sunulan ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerini halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ettiğini” söyledi.

YAMAN konuşmasının son bölümünde; “2015-2016 Balıkçılık sezonunun tüm balıkçılarımız için kazasız, bereketli ve bol kazançlı olmasını” ifade etti.

Daha sonra, bereket duası ve kurban kesiminin ardından tören sona erdi.

2015-2016 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni

 

Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.tarim.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz