Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

İPA-2’nin İlk İhalesi Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi olacak

11 Ocak 2019 Cuma, 12:51
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Dev proje için ihale dokümanı alan inşaat yapım firmaları Kastamonu’ya gelerek saha incelemesinde bulundu.

 

 

BAKAN SÖZ VERDİ İHALE ÇALIŞMALARI HIZLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kastamonu ziyaretlerinde Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile yaptığı görüşmenin ardından açıkladığı dev yatırım müjdelerinden ilki olan Atıksu Arıtma Tesisi için ihale hazırlıkları hız kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Koordinasyonu’nda yürütülen Entegre Su Projeleri kapsamında yer alan Kastamonu Atık Su Arıtma Tesisi Projesi için ihale dokümanı alan firmalar dün Kastamonu’ya gelerek tesisin yapılacağı Dereköy mevkiinde saha incelemesinde bulundu.

 

 

“YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATI”

Atıksu Arıtma Tesisi’yle ilgili yapılan toplantıda konuşan Başkan Babaş İPA-2 programının ilk ihaleye çıkacak projesinin Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi olacağı müjdesini vererek “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum başta olmak üzere bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızın ilimizde verdiği diğer müjdeler içinde aynı hızla çalışmalar sürmektedir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın daima teminatıdır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı uzmanları ihale dokümanı alan firmalara süreç ile ilgili Kastamonu Belediyesi Hizmet Binası 2. Kat toplantı salonunda bilgi verdi. Uluslararası firmaların yoğun ilgi gösterdiği toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

 

 

TESİS 41 BİN METRE KARELİK ALANA İNŞA EDİLECEK

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile birlikte toplantıya katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş yaptığı konuşmada projenin 2019 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapım ihalesinin gerçekleştireceğini tesisin ise hızla tamamlanacağını iletti.

 

 

“TÜM ŞEHRE HİTAP EDECEK BİR TESİS OLACAK”

Tüm şehre hitap edecek bir Atıksu Arıtma Tesisi’nin Kastamonu’ya kazandırılacağını ifade eden Başkan Babaş, “Çalışmanın yapılacağı 41 bin metrekarelik alanda bizler gerekli kamulaştırmaları yaptık. Gerekli olan fizibilite çalışmalarını da hazırladık. Söz konusu proje bütçesinin yüzde 85’i AB hibe katkısıyla gerçekleştirilecektir. Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yaklaşık 30 yılı aşkın şehre hizmet vermesi planlanmakta olup iki kademeli olarak tasarlanmıştır. Tesis 1. Kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp atık suyu, 2. Kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacaktır. Ayrıca 16 Ocak’ta Atıksu Arıtma Tesisimizin müşavirlik ihale yapılacaktır. ” dedi.

 

Konuşmaların ardından ihale dökümanı alan uluslararası inşaat yapım firmaları Dereköy mevkiinde yetkililerle birlikte alan incelemesinde bulundular. Toplantı, katılım sağlayan firmalara sertifika verilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK :  www.kastamonu.bel.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz