Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş : 30 Projemizi Kamuoyuyla Paylaştık

25 Ocak 2019 Cuma, 12:53
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Kamuoyu

2014 yılından bugüne olduğu gibi yeni dönemde de Kastamonumuzu daha ileri taşımak, hemşehrilerimize en iyi hizmeti sunmak, üretime, ekonomiye ve istihdama katkı sağlamak adına yaklaşık 30 projemizi kamuoyuyla paylaştık.

 

 

20 Mahallemize 20 mahalle evi, Genç Anne Akademisi, Aile Yaşam Merkezi, Gönlümün Sultanı, Her Sabah Spordayız, Altın Bilezik Konakları, İnovasyon Merkezi ve kampları, Sen Üret Pazarın Devlet Olsun, Kastamonu Arastaları ve E-Kastamonu Ticaret Portalı projelerimizle mahallelerimize dokunacağız, hemşehrilerimize dokunacağız, üretime dokunacağız, istihdama dokunacağız ve ekonomiye dokunacağız.

 

 

Dün olduğu gibi bugünde Kastamonumuzun geleceğine, gelişimine, hedeflerine yoğunlaşmış bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Benim mesleğim olan belediyeciliği en iyi şekilde icra etmek ve sevdam olan Kastamonumuzu Dünya Kenti hedefine taşımaktan başka gayem yoktur. Bunun için bugün yeni söylemler üretiyoruz, yeni projeler üretiyoruz, yeni alanlarda değerlerimizi tanıtıyoruz.

 

 

İlimiz genelinde toplam taşınmaz kültür varlığı sayımız 2030 olup 1366’sı sivil mimari örneğidir. İl merkezimizde ise taşınmaz kültür varlığı sayımız 740 olup tarihi bina sayımız 689 dur. Bizler göreve geldiğimizde bu bilinçle ekibimizi oluşturduk, gerekli bilimsel araştırmayı yaptık ve Belediyemiz bünyesinde KUDEB’i kurduk. Kastamonumuz’da yıkılmaya yüz tutmuş asırlık konaklarımızı 2014 yılı itibariyle onarmaya başladık. Vizyonumuzun tarihi ve kültürel yapıları ayağa kaldırarak tarihi Kastamonu’yu gün yüzüne çıkartmak olduğunu ifade ettik. Bu sürede gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız Tarihi Kentler Birliği tarafından üç yılda üç ödülle taçlandırıldı. Belediye tarihinde bir ilk gerçekleşti. Sokak Sağlıklaştırma, tarihi meydan yenileme projeleri, tarihi çarşıların cephe iyileştirmeleri gibi başlıklar altında şehrimize 60 milyon TL’lik yatırım yaptık. Onlarca asırlık konak, 300 ev ve ticaret alanının cephe iyileştirmelerini gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

 

 

Kıymetli basın mensupları turizm sözle değil icraatla gelişir. Yıllardır ilimizin turizmiyle ilgili kurulan güzel cümleler şehrimizin tarihi değerlerini maalesef ayağa kaldırmamıştır. Gerekli alt yapıyı oluşturamazsan turizm olmaz. Bu bilinçle ‘At bilenin kılıç kuşananın’ dedik işe koyulduk. Şükürler olsun bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki herkese turizm konuşturmayı başarmışız. Bu da doğru yolda olduğumuzun bir diğer göstergesidir. Biz işimizi biliyoruz, kılıcımızı kuşanıyoruz ve tarihi yapıları liyakat sahibi ekiplerimizle restore ediyoruz.

 

 

Önümüzdeki süreçte de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Kentsel dönüşüm ve tasarım projesi kapsamında kale ve civarında ilk etapta bin toplamda ise yaklaşık 3 bin konutun cephe iyileştirmesini gerçekleştireceğiz. Tarihi Nasrullah Meydanımız ile tarihi Kalemiz arasında tarih ve kültür koridorunu oluşturacağız. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hedeflerine geçmişin tüm eksiklikleri gidererek ilerliyoruz.

 

 

Şehrimizin genel revizyon imar planı 2011 yılında onaylanmıştır. Tosya Yolu İmar Planı’nın ilk onay tarihi 1995 yılıdır. 2011 yılında ise revize imarı onaylanmıştır. Bizde bu imar planlarını doğru bulduğumuz için aynı şekilde devam ediyoruz. İmar revizyon planları da aynı Atık Su Arıtma Tesisi projesi gibi ilimiz açısından doğru bir projedir.

 

 

Atık Su Arıtma Tesisi projemiz KASKİ Müdürlüğü yaptığım 2008 yılı itibariyle takip ettiğim projedir. Bu projenin bizzat içinde olan ve her noktasını bilen bir kişi olarak bugün IPA-2 programından ihaleye çıkıyor olmasına çok seviniyorum. Buradaki süreç zorlu ve meşakkatliydi. Bunu ekibimizle birlikte başardık. 30 yıllık belediyecilik hayatımda ilimize fayda sağlayacak her projenin içinde olmanın ve bugünde bu projeleri sürdürmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum. Geçmişten günümüze ilimize değer katan tüm başkanlarımıza ve değerli çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Büyük özveriyle çalışan kıymetli mesai arkadaşlarıma, belediye ailemizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. Atık Su Arıtma Tesisi ilimize hayırlı uğurlu olsun…

 

 

Seçim süreciyle ilgili küçük bir hatırlatma yaparak sözlerimi sonlandırmak istiyorum. Arkadaşlar seçim süreçlerinde reklam alanları talep edildiği takdirde kullanılır. 150 yıllık bir geçmişi olan basın kültürümüzün temsilcilerinin alanlarının tamamen kapandığı gibi bir durum yoktur. Gazete reklam alanlarına isteyen her siyasetçi talep ettiği halde reklam verebilecektir. Talep etmez, reklam göndermezsen gazeteler ne yayınlasın? Burada bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Siyasi parti temsilcilerinin önce reklam alanlarıyla ilgili firma yetkilileriyle konuşmalarını tavsiye ediyorum.

 

 

 

Derdimiz Kastamonuzun daha ileriye taşımaktır. Derdimiz hemşehrilerimize en iyi hizmeti nasıl sunabilirizdir. Bundan dolayı boş laf değil proje üretmeye ve projelerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Kısır çekişmelerin değil, Kastamonu’ya değer katacak projelerin gündemde olacağı bir seçim süreci diliyor, saygılar sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz