Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş : Teknolojik Ürünler De Üretebiliriz

24 Aralık 2018 Pazartesi, 10:01
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Yönetim Kurulu Aralık ayı Ankara Bölge Toplantısı Kastamonu Belediyesi katkılarıyla Kastamonu Mikro Finans Şubesi ev sahipliğinde ilimizde gerçekleştirdi.

 

 

Toplantıya katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’da mikro kredi ve Kadın Kooperatifiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Babaş’ın en dikkat çeken sözü ise yöresel ürün üretiminde ilimizin baş aktörü olacak Sarı Konak Kadın Girişimci, Üretici ve İşletme Kooperatifi’nin teknolojik ürünler de üretmek adına adımlar atabileceği yönünde oldu.

 

Başkan Babaş ayrıca üretim destanının da kadınlar ile yazılabileceğine konuşmasında vurgu yaparak “Belki bugün bu cümleler kimilerine göre ulaşılması imkansız görülebilir. Ancak büyük hedefler olmadan büyük projeler ve büyük işler hayata geçmez. İnançla, azimle ve kararlılıkla hedefimize ulaşacağımızdan şüphem yoktur” dedi.

 

“BELEDİYE’NİN DESTEKLERİYLE ÇOK İYİ BİR NOKTAYA GELİNDİ”

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Genel Müdürü Halil Orhan yaptığı açılış konuşmasında Kastamonu’da mikro finans desteğinin çok iyi durumda olduğunu ifade ederek “Kastamonu Şubemizin her daim yanında olan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a teşekkür ediyorum. Bugün Kastamonu’da mikro kredi kullanan kadın girişimci noktasında ciddi bir artış var. Belediyemizin destekleriyle ciddi bir noktaya gelindi. Daha da iyi noktalara gelineceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“ÜRETİME KATKI SAĞLAYAN KADIN SAYISINI BİNİN ÜZERİNE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ”

Atılan her adımda sonucun Kastamonu’ya veya Kastamonu insanına ne derece fayda sağladığına baktığının altını çizen Başkan Babaş ise üretime dayalı desteklemenin devam edeceğini vurguladı.

 

Verilen mikro krediler ile kadınların mutlaka üretim yapması gerektiğini ve bunun için Sarı Konak Girişimci Kadın Girişimci, Üretici ve İşletme Kooperatifini kurduklarını dile getiren Başkan Babaş, “Yerel kalkınmaya yönelik ciddi adımlar atıyoruz. Bu doğrultuda Kadınlar Kooperatifimizin kuruluş aşamasının tamamlanması ve üye başvurularının alınması bizler için önemli. İlimizde 400’e yakın mikro kredi desteği alan aktif girişimci kadın var. Biz ev hanımlarımızı daha fazla üretimin içerisine çekmek ve değerlerimizi hep birlikte geleceğe aktarmak istiyoruz. İnanıyorum ki bir yıl sonra üretime katkı sağlayan kadın sayısı bini bulacaktır.

 

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER DE ÜRETEBİLİRİZ!

Burada yöresel ürünler üzerinden konuşuyoruz ancak destek sağladığımız kadınlar, Kadınlar Kooperatifi çatısı altında teknoloji ürünleri de üretebilir. Burada önemli olan girişimcilik, emek ve örgütlü olabilmek. Bizler kadın emeğiyle marka kent Kastamonu’yu neden oluşturamayalım? Tarihin her safhasında kadınının kahramanlıklarıyla var olmuş Kastamonu’da üretim destanı da kadınlar tarafından yazılamaz mı? Bence yazılır. Hatta dünyaya örnek dahi olur. Yeter ki inanalım, potansiyelimizin farkında olarak azimle çalışalım.

 

BÜYÜK HEDEFLER OLMADAN BÜYÜK İŞLER HAYATA GEÇMEZ

Belki bugün bu cümleler kimilerine göre ulaşılması imkansız olarak gözükebilir. Ancak büyük hedefler olmadan büyük projeler ve büyük işler hayata geçmez. İnançla, azimle ve kararlılıkla hedefimize Kadınlar Kooperatifimiz çatısı altında girişimci kadınlar ile yürüyeceğiz.

 

Bu projeyle ev ve il ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ev hanımlarına ve kadın girişimcilere güveniyoruz. Kastamonumuzun yerli ve milli üretim mücadelesinden zaferle çıkacağından eminiz. Bu doğrultuda Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’na da verdikleri mikro kredi desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Toplantıda Türkiye Grameen Mikro Finans bölgelerinin performans ve eğitimleri hakkında konuşmalar yapılırken 2019 hedefleri de masaya yatırıldı.

 

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Genel Müdürü Halil Orhan konuşmaların ardından toplantıya katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür plaketi verdi. Toplantı çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz