Kastamonu Kenevirinin Endüstriyelleşmesi Çalıştayı Yapıldı

08 Nisan 2019 Pazartesi, 10:47
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Kastamonu Belediyesi ev sahipliğinde Azık Kendir – Kenevir Kadın Kooperatifi ve Sarıkonak Kadın Kooperatifi işbirliğinde düzenlenen “Kastamonu Kenevirinin Endüstriyelleşmesi” Çalıştayı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi.
,
Çalıştaya ayrıca Eski Devlet Bakanı Sayın Hasan Gemici, Kastamonu Belediye Başkanı Dr. Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sezgin Ayan, Tarım Bakanlığı Samsun Araştırma Enstitüsü Müdürü Doktor Kibar Ak, Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, Kastamonu Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Oturum Başkanı Dr. Yalçın Koçak, yurt içi ve yurt dışından kamu temsilcileri, akademisyenler ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında ; “Kendir tarımının Kastamonu da geliştirilmesi adına yapılması gereken her türlü çalışmanın içinde olmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Kastamonu geçmişinde kendir tarımında gerçekten önemli bir konuma sahip bir il. Özellikle son bir buçuk yıldır ilimizde bu konuyla ilgilenenlerin göstermiş olduğu çaba bu tarımın tekrar ilimizde canlanması ümidini yeşertti ve geçtiğimiz yılda tekrar 50 dekara yakın bir alanda üretim gerçekleştirildi. Bu yıl daha da artıyor ve yıldan yıla artarak gidecek. Tarımsal araştırma kısmı Samsun ilinde. Kendir tarımının tek araştırma kısmı işin tarımsal boyutu değil. Onun sanayi boyutunun da araştırmasını arge’sini yapacak birimlerin kurulması gerekiyor. Üretilmiş olan kendirden sanayinin ne şekilde hangi malzemelerle ve rekabete gücünü ne şekilde artırarak üretim yapabileceğimize dair arge çalışmalarını da bizim burada gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bizim için önemli olan nokta burada ne kadar kendir üreteceğiz ve ürettiğimiz kendirin ne kadarını burada değerlendirip katma değerini de burada bırakarak satacağız. Bizim üzerinde durmamız gereken husus bu olmalı. Bunun için sadece kamunun gücü yetmeyecektir sivil toplum örgütlerinin bu toplantıda olduğu gibi konuya ciddi bir şekilde eğilmelerinin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bu işin üçüncü ayağı iş adamlarımızın, yatırımcılarımızın özellikle Sanayi Bakanlığının vermiş olduğu ARGE teşviklerinden ARGE desteklerinden istifade ederek buna yönelik ARGE’yi geliştirmeleri ve üretilen kendirinde burada işlenmesine yönelik yatırımların yapılması oldukça önemli. O zaman belki Samsunda yetiştirilen kendiride buraya getireceğiz burada işleyip burada satacağız. Biz hedefimizi buna göre yönlendirmemiz lazım eğer bu şekilde yol alırsak sonuç odaklı çalışır ve ona göre yol alırsak hedefimize yakın zamanda ulaşacağımıza inanıyorum. Belediye Başkanımızın dediği gibi Taşköprü de ki sarımsak festivalinin adını tekrar kendir ve sarımsak festivali olarak devam ettireceğiz diye ümit ediyorum. Bu çalıştayı gerçekleştiren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum çalıştayın ilimiz tarımına, ilimiz sanayisine ve istihdamının önemli katkılarının ilk basamağı olmasını temenni ediyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
.
Programda Samsun Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Şahin Gizlenci Endüstriyel Kenevir ziraatının bölgeye getirisi, Tohum Sertifikasyonunun önemi, Kastamonu tohumlarının tescil edilmesi, Prof. Dr. Abdullah Çoban Kenevir ve ülke ekonomisindeki yeri, Müstahsil ve Yatırımcı Sanayici Emir Polat Dünya kenevirden nasıl zenginlik üretiyor, Muzaffer Gökçimen Türkiye’de en çok kenevir ürünü patent olan Sanayici Kendir – Kenevir Sanayisinin geleceği biopolimer ve kompozit malzemelerin Radyasyon geçirmemezlik özelliği hakkında, Bohak A.Ş. Yatırımcı Kuruluş Başkanı Mike Webling Endüstirrel kenevir  ve köye dönüş projeleri hakkında konular değerlendirildi.
.
.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz