Son Dakika
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kastamonu Ormancılığında Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı Düzenlendi

15 Şubat 2019 Cuma, 13:24
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Kastamonu Üniversitesi tarafından düzenlenen “ Kastamonu Ormancılığında Yeni Yaklaşımlar” Çalıştayı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kuzeykent Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

 

.

.

Programa ayrıca Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın, Orman Bölge Müdür Vekili Mahmut Şentürk, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç, Üniversitenin öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.

 

.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Kastamonu Ormancılığında yeni bir vizyonun yeni bir yaklaşımı ortaya koymaya amaçlayan bu çalıştayın ilimize ve ilimiz ormancılığına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kastamonu ormancılık konusunda 13 bin kilometre kareyi bulan yüz ölçümün üçte ikisini kaplayan alan itibari ile en önemli sektörümüz. Turizmde bizim için şuanda Kastamonu’nun önünü açmasını düşündüğümüz yine planladığımız bir başka önemli sektör. Dolayısıyla üniversitemizin de bu iki alanda ihtisaslaşmış olması bunun kararının alınmış olmasının, ilimiz açısından önemli bir fırsat olduğunu bunu iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu konu belki de bizim için bir kültür başkentliği kadar önemli bir konu olarak ele alınmalıdır. Bu iki konu he ne kadar başlık gibi görünse de aslında ikisi bir biri ile ilişkili çünkü ormanın olduğu yerde turizmin bir çok dalını orada uygulama şansı bulabiliyorsunuz. İlimizde ahşap ürünleri, turizmin bir alt kolu olan hediyelik eşya sektörü de ilimiz açısından oldukça önemli. Çalışmalarda bir il olarak biz neyi bekliyoruz? Sektörün canlanması ve büyümesi. Elbetteki birinci hedef projelerde bu doğrultuda olacaktır. İkinci olarak ta büyüyen bu sektöre insan yetiştirmek. Kalifiyeli eleman, teknik eleman yetiştirmek ve ikisini bir bütün halinde uygulayarak bir kartopu gibi bu iki sektörü büyütmek ilimizin en önemli beklentisi olduğunu belirtmek istiyorum. Ormancılıkla ilgili ilimizin üçte ikisi ormanla kaplı ama bunu en iyi şekilde değerlendirebiliyor muyuz işte bu soruyu sorup nerelerde eksikliklerimiz varsa bunları geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak zorundayız. Ormancılık faaliyeti sahada, alanda, yılın belirli aylarında yapılamamakta belki buradan başlamamız lazım. Artı mevcut sahaların ıslahı onların düzeltilmesi, kesim alanlarında yeniden o kesilen sahanın amenajman planlarında yer aldığı şekliyle süresi içerisinde yeniden üretime hazır hale getirilmesi bunlar belki sahada yapılması gereken işler. Bu kesim süresini 12 aya çıkarabiliyor muyuz çıkaramıyor muyuz bunun çalışmasının da yapılması lazım biz ormanlarımızı verimli bir şekilde işletmek durumundayız. Hem yetiştirmek, hem kurmak hemde onlardan istifade etmek anlamında daha sonra oradan elde edilen tomruğun ilimizden dışarı tomruk olarak gitmesi elbetteki bizim nihai hedefimiz olmamalı. Onların burada işlenmesi burada ara ürün değil nihai ürün haline getirilerek ondan sonra ilimizden belki bir mobilya olarak belki bir hediyelik eşya olarak, ya da diğer ahşap sektöründe faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının ilimizde kümelenmesi ile onların Türkiye’nin her tarafına, hatta dünyanın diğer ülkelerine buradan ürün göndermek sanıyorum bu çalıştay ve çalıştay sonrasında geliştirilecek olan projelerin uygulanması ile sağlanacak olan katkılar olacaktır diye düşünüyorum. Hedefimiz bu olmalı çalışma amacımız bu olmalı ve azmimizi bu doğrultuda tüm kurumların işbirliğiyle planlamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

 

.

.

Programda Uzmanlar tarafından çalıştayın yürütülmesine ilişkin projeler ve projelerde yer alan paydaşların değerlendirilmesi hakkında bilgiler verildi.

 

 

.

.

 

 

 

 

 

 

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

.

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz