Son Dakika
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in Başkanlığında Coğrafi İşaretler Toplantısı Düzenlendi

22 Şubat 2019 Cuma, 08:03
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Coğrafi İşaretler Toplantısı, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
.
.
Ayrıca Toplantıya Belediye Başkanlığı Temsilcisi Kürşat Ayvatoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Görmüş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer Açıkel, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum ve sektör temsilcileri katıldı.
.
.
Şuan itibari ile 8 adet coğrafi işaretli ürünümüzün  olduğunu belirten Vali Karadeniz; “İlimizin kaynak değerlerini hem tanıtma hemde turizme kazandırmaya ve onları geliştirmenin önemli araçlarından birisi olan coğrafi işaretle ilgili, coğrafi işaret almış ürünlerin sayısını arttırmaya yönelik yaptığımız çalışmalardan yavaş yavaş meyvelerini almaya başladık. Şuanda coğrafi işareti olan ürün sayımız 8’ e çıkmış durumda. Çalışmaya başladığımızda bu sayı ikiydi. Bunun daha fazla arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Benim gördüğüm aksaklık yazışmalarda kaybedilen zamanlar. Bunu coğrafi işaret tescili için başvuru sahibi rolünü üstlenen kurumlarımızın yazışmaları bire bir takip ederek hızlandırması halinde ben bu sayıya yıl sonuna kadar en az üç yada dört tane daha ekleyebileceğimizi düşünüyorum. İkinci olarak da coğrafi işaret tescili almak yetmiyor. O tescili muhafaza etmek bunu taşımakta önemli. Dolayısıyla o ürünle ilgili gerekli kontrollerimizi çalışmalarımızın coğrafi işaret tescili alındıktan sonrada aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hususlara özen gösterdiğimizde daha iyi noktada olacağız. Kastamonu ‘da bu şekilde komisyonlar bazında görev dağılımı yapıldıktan sonrada görevi üstlenen kurum ve kuruluşların taşıdıkları sorumlulukları sonuçlandırma konusunda coğrafi işaretlerle ilgili çok iyi bir çalışma sistemi kurduğumuzu düşünüyorum. Buradaki işbirliği gerçekten bunun önemli bir işareti. Hatta bu çalışmalardan iki tanesi coğrafi işaretle ilgili oluşturduğumuz bu komisyon, diğeri de turizm eylem planı çerçevesinde oluşturduğumuz çalışma gurubu. Diğer yapacağımız projelere de örnek teşkil edeceğini düşünüyorum.  Toplantımızın bundan sonraki ürünlerin tesciline de şimdiden vesile olmasını hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum ’’ şeklinde konuştu.
.
.
Kastamonu Siyez Bulguru, Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Tosya Pirinci, Pınarbaşı Kara Çorbası, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, İlimizde tescilli coğrafi işaretleri olan ürünler arasında yer almaktadır.
.
.
.
Toplantıda Coğrafi işaret alınma çalışma ve işlemleri devam eden  Devrekâni Hindi Banduması, Devrekâni Cırık Tatlısı, Daday Etliekmeği, Doğanyurt Kestane Balı, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Çekme Helvası, Tosya Bıçkıcısı, Kastamonu Tiridi, Kastamonu Simidi, Kastamonu Pastırması, İnebolu Ekmeği, Fındık Şekeri, İnebolu Kızılcık Tarhanası, Kastamonu Taş Baskı, Kastamonu Siyez Unu, Göce Çorbası, Cide Ceviz Helvası, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Siyez Buğdayı konuları görüşüldü.
.
.
En son olarak coğrafi Kastamonu Siyez Bulguruna, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Vali Karadeniz tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz