Kastamonu’da 11. Ahilik Haftası Etkinlikleri Düzenlendi

20 Eylül 2018 Perşembe, 09:32
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanan “11. Ahilik Haftası” etkinliklerine katıldı.

 

 

Nasrullah Meydanı’nda düzenlenen Ahilik Haftası programına; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, 23. Dönem Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdare Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan V. Ali Ufuk Dravor, kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

İnsanların eşine, dostuna yapacağı tavsiyelerin en büyük reklam olduğunu, Ahiliğin içinde yer alan disiplini, iş ahlakını ve meslektaş dayanışmasıyla herkesin işinin, yarın ve bugünden daha iyiye gideceğini söyleyen Vali Karadeniz; “Ahilik kavramı bugün özellikle ticari hayatta ve sanayide, turizmde ve birçok iş kolunda sağlanmaya çalışılan birçok denetimin, birçok prensibin geçmişte atalarımız tarafından uygulanmış halidir. Ahiliğin içinde iş disiplini var. Herkes yaptığı işi belli bir disiplin içinde yapıyor buda o hizmeti veren insanların verdiklerin hizmetin niteliğini, kalitesini arttırmalarını sağlıyor. İş ahlakı var bu ahlak esnafımızın müşterisiyle hizmet verdiği kişilerle belirli prensipler içerisinde onu da memnun edecek şekilde çalışması demektir. Sadece kendi işiyle değil aynı işi yapan meslek taşlarıyla da yine belirli bir disiplin içerisinde iş yapması anlamına geliyor. Bugün iş hayatında özellikle işini düzgün yapan firmalar açısından karlılık birinci amaç olmaktan çıkmıştır. Kar elde etmeye çalışan işletmelerin bunu çok uzun süreli sürdüremedikleri bir noktadan sonra o karlılığın azaldığını ya da eksiye doğru bir dönüş olduğu görüldüğü için artık işletmeler açısından birinci hedef, öne çıkan hedef müşteri memnuniyeti olmuştur. Müşteri memnun edilirse o zaman hem onu devamlı kendinize bağlamış oluyorsunuz ve onunla ticaretinizi sürdürüyorsunuz hemde onun tavsiyeleriyle yeni müşteriler elde ediyorsunuz. Birçok istatistik gösteriyor ki insanların hem mal hemde hizmet anlamında, tercihlerinde reklamcılık sektörü ne kadar gelişmiş olursa olsun en önemli reklamın bizzati o hizmetlerden faydalanan o malı satın alan insanların eşine, dostuna yapmış olduğu tavsiyelerin en büyük reklam olduğunu bugün birçok araştırma gösteriyor. Ahiliğin içinde aslında bunlar var. Biz bu değerleri bugüne taşırsak eğer bu disiplinle, bu iş ahlakıyla ve meslektaş dayanışmasıyla herkesin işi, yarın bugünden daha iyiye gider ve hep yükselişe doğru geçer. Günü kurtarmaya yönelik günlük hareketler bunun ise tam tersi sonucunu doğurur. Her yıl kutladığımız ahilik haftasının gerçek anlamını iyi bilerek ve onu bizatihi iş yaşantımıza taşıyarak bu kutlamaları yaparsak daha büyük anlam taşıyacağını ve bizden sonraki bu törenleri yapanlarında onu yaşayarak yapmaları anlamına geleceğini biliyoruz bu duygularla, tüm esnaflarımızın, iş erbabımızın ahilik haftasını tekrar tebrik ediyorum ve herkese bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından, Çırak-Kalfa ve Ustalık belgesi almaya hak kazananlara belgeleri takdim edildi.

 

Program, İlin ahisi, İlin kalfası, İlin çırağı seçilen esnaflar ile, esnaflıkta 50. yılını dolduran esnaf ve sanatkarlara plaket takdimi ve Ahilik Kültürü İçerikli tiyatral sunum ile devam etti.

 

Hafta Kutlamaları kapsamında, Kastamonu Esnafları ve Ahilik konulu resim sergisi açılışı ve Ahilik Pilavı ikramının ardından program sona erdi.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz