Kastamonu’da 9 Bin 455 Adet Meyve Fidanı Dağıtımı Yapıldı

19 Mart 2019 Salı, 08:09
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından müştereken uygulanan; “Kastamonu Meyveciliğini Geliştirme Projesi”  kapsamında alımı yapılan, 9.455 adet meyve fidanının, Merkez dâhil 12 İlçemizde dağıtımı yapıldı.

 

 

Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden; 4.000 Adet Amasya elması ile 3.000 adet ceviz fidanı ile Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden 1205 adet Elma fidanı, 600 adet armut fidanı, 480 adet kiraz fidanı, 100 adet ayva fidanı ve 70 adet badem fidanı olmak üzere 2.455 adet meyve fidanı alımı yapılarak; % 50’si proje bütçesinden destekli olarak dağıtımı yapıldı.

 

 

İl Müdürlüğümüz bahçesinde yapılan fidan dağıtım törenine; Tarım ve Orman İl Müdürü Osman YAMAN, Orman Bölge Müdür V. Mahmut ŞENTÜRK, İl Müdür Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

 

 

Fidan dağıtım programında bir konuşma yapan İl Müdürü Osman YAMAN; “Her yıl sonbahar ve ilkbahar mevsiminde fidan dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu gün burada; muhtelif tür ve çeşitte 9.455 meyve fidanı dağıtıyoruz. Fidanların sadece dikimi iyi bahçe olması için yeterli değil. Atalarımız ne güzel söylemiş; bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur diye. Bu fidanlara gözünüz gibi bakmanızı istiyorum. Bu çalışmanın hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

Daha sonra dikim budaması ve dikim şekli hakkında teknik bilgiler verildikten sonra; program fidan dağıtımı ile son buldu.

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

 

.

.

.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz