Kastamonu’da Beslenme Dostu Okul Sertifikası ve Beyaz Bayrak Ödül Töreni Düzenlendi

12 Haziran 2019 Çarşamba, 14:15
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

 

İlimizde, 66 okula Beslenme Dostu Okul sertifikası, 51 okula ise Beyaz Bayrak verildi.

.

Kastamonu Şerife Bacı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Toplantı Salonunda düzenlenen törene, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel KUTLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut ŞEKER, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 

.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, eğitimin bir hayat biçimi olduğunu belirterek, “Eğitim bilgi kazandırmanın yanı sıra çocuklarımıza nasıl yaşamaları gerektiği konusunda bir kültür ve alışkanlık aktarımıdır. Bu nedenle okullarımızı daha temiz ve hijyenik olmaya teşvik ediyoruz, hedefimiz tüm okullarımızın bu sertifikaları almalarıdır.” ifadelerini kullandı. Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okulları tebrik eden BAHÇACIOĞLU, diğer okulların da en kısa sürede Beyaz Bayrak almak için başvuruda bulunacaklarına inandığını söyledi.

 

.
İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Beyaz Bayrak 2015 yılından, Beslenme Dostu Okul işbirliği protokolünün ise 2016 yılından bu yana uygulandığını kaydetti. YAZI, “Bu projeler kapsamında, okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması, yeterli ve kaliteli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilerek toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çocuklarımızın eğitildiği okullarımızın temizlik ve hijyen açısından denetlenmesinde belirli kriterler esas alınmıştır. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Beyaz Bayrak için başvuran 51 okulumuz ile beslenme dostu okul için başvuran 66 okulumuza, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan komisyon tarafından denetlenmesi sonucunda sertifika verilmesi, uygun görülmüştür. İldeki tüm okulların bu sertifikaları almasını temenni ettiğini, bunun yanında sadece sertifika almakla kalınmaması gerektiği bu sertifikaların hakkettiği şekilde faaliyetlere devam edilmesinin sağlıklı çocuk sağlıklı nesil yetişmesine katkı sağlayacağını ifade etmiştir.”

 

.
Yapılan konuşmaların ardından Beyaz Bayrak ödülleri ve Beslenme Dostu Okul Sertifikaları okul müdürlerine İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin YAZI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel KUTLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut ŞEKER, Şube Müdürü Özcan ARSLAN tarafından takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz