Kastamonu’da Bilim Şenliği Başladı

11 Ekim 2018 Perşembe, 09:26
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Kastamonu Valiliği himayesinde, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu işbirliğiyle hazırlanan Kastamonu Bilim Şenliği, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımıyla başladı.

 

İlki 9-10 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Üretimden Tüketime, Hayallerden Bilime Koşalım; Haydi Kastamonu” 4007-TÜBİTAK Bilim Şenlikleri programı kapsamında desteklenmeye layık görülen Kastamonu Bilim Şenliği projesinin ikincisi, 10-11 Ekim 2018 tarihinde Kastamonu Belediyesi Kuzeykent Kapalı Pazar yerinde başladı.

 

Bilim Şenliğine ayrıca Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, ilgili kurum müdürleri, Ankara, Adana, Rize, Diyarbakır, Kayseri, Muğla, Konya, Bursa, İstanbul, Manisa, Bayburt, Sancaktepe ve ilimizden katılan öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.

 

Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması, protokol konuşmaları ve yapılan etkinlikle ilgili stantlarının gezilmesi ile devam etti.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; ”Öncelikle böyle teknoloji kokan bu bilim şenliğine teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Hepimizin ortak bir derdi var; hem kendimiz hem çocuğumuzla daha rahat daha güzel bir şekilde yaşam sürmek. Ama bunu yapmanın yolunun da üretimden geçtiğini biliyoruz. Bizim şunu artık bilmemiz gerekiyor ki; hem bilimi, bilime dayalı teknolojiyi üretmemiz gerekiyor hem de rekabetçi bu dünya da daha ucuza üretmenin yollarını aramamız gerekiyor. İşte burada bilim öne çıkıyor, burada teknoloji öne çıkıyor. Bugün burada yapılan ürünlerde eminim ki bundan 10 yıl sonra, 20 yıl sonra insanların kullanımına kurulacak ürünlerdir. Onun için onları iyi değerlendirmemiz, onları geliştirmek için kafa yormamız ve gençlerimizi, çocuklarımızı do doğrultuda yetiştirmemiz gerekiyor. Teknolojinin gelişmesi bir başka şeyi daha geliştiriyor, ürettiğiniz ürün bir teknolojik ürün olabilir ama o teknolojik ürünü siz değerlerinden daha ucuza üretemiyorsanız yine ürettiğinizin bir anlamı yok. Dolayısıyla o teknolojik ürünü daha ucuza mal etmenin yolları içinde teknoloji üretmek zorundasınız. Buda devamlı düşünen, muhakeme eden, problem çözme yeteneğini geliştirmiş olan nesillerle ancak mümkündür. Dolayısıyla biz öğrencilerimizi, çocuklarımızı mutlaka ve mutlaka hep sorgulayan, soran ama başımıza da icat çıkaran çocuklar olarak yetiştirmemiz lazım. Ben eminim gençlerin burada ürettikleri, getirmiş oldukları bu örnekler bizim geleceğimiz acısından da büyük ümit vadetmektedir. Bu tür çalışmalara öğretmenleriniz sizlere yardım ettikçe sizlerde öz güven kazandıkça da eminim yeni teknolojiler, yeni yeni yazılımlar geliştireceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

Bilim şenliğinde, 55 atölye de farklı bilim deneyler, robotik kodlama ve roketten astronomiye çeşitli etkinliklere yer verilirken, etkinlik alanında oluşturulan atölye çadırlarında ilgi çekici deneyler, etkinlikler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinliklere de yer verildi. Şenlikler yaparak, yaşayarak öğrenme sağlanması, disiplinler arası ilişki kurulması, bilimsel ve teknolojik bir bakış açısı geliştirilmesi, bunları yaparken de farklı düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, katılımcıların hayal gücü ve el becerilerinin gelişmesine katkı sağlama, paylaşımda bulunma gibi temel değerleri de kazanmaları hedeflenen fuarda, 21 yy. becerilerini kazandırmak adına öğrencilerin zihninde “Yapabilirim” fikri aşılanmaya çalışılıyor. Düzenlenen şenlikte Merkez ilçe ve köy okulları ile diğer ilçelerde öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri olmakla birlikte 7’den 70’e tüm halka yönelik programların yer alacağı bildirildi.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz