Kastamonu’da Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Paneli Düzenlendi

30 Mayıs 2019 Perşembe, 10:26
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Finansal Okuryazarlık ve Kadının İstihdamdaki Rolünü Arttırmaya Yönelik “Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi” konulu panel, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katımlarıyla Halk Eğitim Merkezinde düzenlendi.

 

 

Seminere ayrıca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Abdullah Savaş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Ticaret İl Müdürü Sefa Özata, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Ankara Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Bengi Şener, ilgili kurum personeli ile kadın girişimciler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve üyeler katıldı.

 

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; ’’ Kadının toplumumuzdaki rolü, aslında daha doğrusu kadının toplumumuzda gösterdiği fedakarlığın ölçüsü. Yine zaman zaman kadınlar aileleri, akrabaları, içinde bulunduğumuz toplumu bir araya toparlama rolünün ve yükününün ölçüsü, ama toplumumuza baktığımızda kadınlarımızın üstlenmiş olduğu bu yüksek sorumluluğa, fedakarlığa rağmen ekonomik hayatta aynı şekilde rol oynayamadıklarını da görüyoruz. Özellikle iş veren aşamasında veya çalışıyorsa çalıştığı kurumda yönetici aşamasına gelmekte zorluklar yaşıyorlar. Bunda tabi ki belki bir çok etken var. Ama bunların başında da sanıyorum temel problemimiz birincisi kadınımızın yönetici olma veya finans ve iş dünyasında rol alma konusunda biraz daha geri planda kalması ve ailevi fonksiyonlarını öne çıkarması. Aile hepimiz için önemli. Ailevi fonksiyonlarımızı hepimiz önemseyeceğiz ama bunu anneler kadar babalar da önemseyecekler. Dolayısıyla da kadınlarımıza daha fazla toplum ve iş hayatında rol oynama fırsatı tanıyacaklar bunun için zaman ayırmalarını sağlayacaklar. Kuşkusuz bu sorun çözülse bile yine iş dünyasının kendine göre de kuralları var. O kuralları da mutlaka bilmek gerekir. Ben eminim ki kadınlarımız, kızlarımız erkeklerden bir çok sınavda çok daha başarılı oluyorlar. Eğer dikkatlerini oraya toplarlarsa, gayret göstererek çalışırlarsa iş dünyasında ve çalışma hayatında da en az erkekler kadar başarılı olacaklardır. Bu açıdan burada düzenlenen konferans oldukça önemli. Sizlere büyük katkılar sunacağını umuyorum. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum sağ olun var olun.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

Konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü personeli Psikolog Özlem Keskin tarafından salonda bulanan kadınlara Finansal Okuryazarlık Eğitimi verildi.

 

Eğitimin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürü Abdullah Savaş başkanlığında, panelistler Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Ticaret İl Müdürü Sefa Özata, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Ankara Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Bengi Şener tarafından katılımcılara bilgiler verildiği bir panel gerçekleştirildi.

 

 

Panelin sonunda Vali Karadeniz tarafından panelistlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

 

 

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz