Kastamonu’da Karma Serginin Açılışı Gerçekleştirildi

29 Ağustos 2018 Çarşamba, 09:21
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri ile Şapka ve Kıyafet İnkılabı”nın 93 ’üncü yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezinde “ Karma Sergisinin” açılışı gerçekleştirildi.

 

 

.

.

.

.

.

 

Programa ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

.

.

.

.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları ile devam etti.

 

 

.

.

.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında ; “Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve burada yapmış olduğu şapka inkılabı bizim tarihimizde gerçekten çok önemli bir konu, önemli bir yol. Çünkü ülkeyi geliştirmek için o zaman savaştan yeni çıkmışız. Hem ekonomik yokluk var hem sosyal anlamda yokluk var. Diğer çağdaş dediğimiz ülkelere göre eğitimde ve diğer konularda dezavantajlarımız var. Bunların hepsinin birden aşılması gerekiyordu. Savaş kazanılmıştı kazanılmasına, bağımsızlığımız elde edilmişti ama bunu korumak öyle kolay değildi. O savaş sonucunda Lozan anlaşması ile imza altına alınmış olan haklarınızı ve kazanımlarınızı daha sonra tekrar geri verme riski o dönemde en önemli husustu ve bunun içinde bir şeyler yapmak gerekiyordu. İşte Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bunu bildikleri için, bunu sağlamlaştırmak adına ülkemizin sosyal gidişatını da geliştirmek kanaatine sahipler ve işte şapka ve kılık kıyafet inkılabı bu düşüncenin ürünüydü. Aslında bu o gün günü birlik geliştirilmiş bir inkılap olmadığının göstergesi de Mazhar Müfit Kansu’nun anılarında yer alan husus çok iyi bir şekilde gösteriyor. Henüz Erzurum kongresi yapılıyor. İstiklal Savaşını yönetecek kadro Erzurum’da ve orada Mustafa Kemal Atatürk, Mazhar Müfit Kansu’yu çağırıyor yaz Müfit diyor; 1-) İstiklal Savaşı kazanılacak. 2-)Saltanat kaldırılacak. 3-) Hilafet kaldırılacak. 4-) Cumhuriyet kurulacak ve 7. Maddeye geldiklerinde Kılık kıyafet inkılabı yapılacak dediğinde Mazhar Müfit Kansu ‘’Aman paşam sizde çok hayalperestsiniz’’ diyor. Tabi o günlerde bunları düşünmek herkesin hayal gücüne alabilecek hususlar değildi ve bu laf üzerine Atatürk artık maddeleri yazdırmayı bırakıyor orada o çalışmaya son veriyorlar. Ama aradan yıllar geçiyor Kastamonu’ya gelip şapka ve kılık kıyafet inkılabı yapılırken Mazhar Müfit Kansu’da burada ve inkılabı açıkladıktan sonra Mazhar Müfit Kansu’ya dönüyor önce göz kırpıyor ve kaç numarada kalmıştık diyor. İşte bu o günden beri planlı bir çalışma olduğunun önemli bir göstergesidir. Ayakta kalmak istiyorsak olmazsa olmaz şartımız ekonomik zenginliğimizi sağlayacağız. İkincisi maddi zenginliğimizin yanında sosyal kalkınmamızı da sağlayacağız. Eğer biz bu iki kalkınmayı bir arada yürütürsek o zaman gerçekten büyük bir devlet olacağız Bizim tarihten gelen birikimimizi yan yana getirdiğimizde işte o zaman biz çevremizdeki ülkelere değil dünyada da söz sahibi ülkeler arasında yer alacağız. Kılık kıyafet inkılabı, şapka inkılabı aslında bize bunu anlatıyor.

 

 

.

.

.

.

 

Yoksa şekil olarak başımıza bugün şapka giydiğimizle ilgili bir konu değil. Bunu böyle anlamamız gerekiyor ve bu ruhu da bu anlayışı da nesilden nesile mutlaka ve mutlaka aktarmamız gerekiyor. İşte bu törenleri bu amaçla yapmaya çalışıyoruz, bu amaçla icra ediyoruz ve ben bu yıl ki programlar çerçevesinde hazırlanmış olan serginin açılışını biraz sonra yapacağız. Hem törenlerin hazırlanma sırasında hem de şu an da açacağımız sergide katkısı ve emeği olan herkesi tebrik ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

 

.

.

.

.

 

Program, katılımcılara katılım belgelerinin verilmesi, Karma Sergi açılışı ve Kokteyl’in ardından sona erdi.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz