Kastamonu’da Kinoa Hasadı Yapıldı

08 Eylül 2017 Cuma, 09:38
-- Sponsorlu Bağlantılar --

İlimiz Merkez İnceboğaz köyünde tarımı yapılan kinoa tarlaları hasat edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ahmet KUYULU ve İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim Şube Müdürü Fatih ÖNLEM tarafından hasat yerinde incelemelerde bulunuldu.

 

 

 

Kinoa ile ilgili yaptığı inceleme ve araştırmalar sonucunda üretim yapmaya karar verdiğini belirten üretici; mayıs ayının ilk haftasında dekara bir kg tohum kullanarak pnömatik mibzer ile ekim yaptığını, bitkinin hasadının ise 5-6 eylül tarihlerinde yapıldığını, dekara ortalama 150 kg ürün aldığını belirtti.

 

 

 

İl Müdürü Osman YAMAN; kinoa tarlasında tarla sahibi çiftçiden hasat ile ilgili bilgiler aldıktan sonra burada yaptığı açıklamada; “Bu yıl burada yaklaşık 195 dekar kioa bitkisi ekiminin yapıldığını, İlimizde yeni ürünlere ilginin sevindirici olduğunu, özellikle yeni ürünlere başlamadan önce doğru bilgiye ulaşmanın önemli olduğunu, bu hususun çiftçilerimizin olası hatalarını engelleyeceğini, bol ve bereketli bir kinoa hasadı dilediğini” belirtti.

 

 

 

Kinoa; Birleşmiş Milletlerin 2013 yılını Kinoa Yılı ilan etmesiyle dünya genelinde adını duyurarak beslenme düzenleri içinde yerini almaya başlamıştır. Kullanım şekli de tercihe göre pirinç ve bulgur gibi rahatlıkla tüketilebilir özelliktedir. Pişme süresinin kısa olması çeşitli salata ve çorba tariflerinde de kinoanın yer bulmasına neden olmaktadır. Çok keskin olmayan tadı ve kokusu sayesinde istenilen her türlü yemekte başlıca gıda maddesi ya da yardımcı tahıl olarak kullanılabilir.

 

 

Geçtiğimiz yıllara kadar ithal edilen kinoanın günümüzde yerli üretici tarafından yetiştirilip hasat edilerek temizlenmiş ve paketlenmiş halde satışının olduğu görülmektedir. Bu şekildeki kinoa, pirinç ve bulgurda olduğu gibi çeşitli pişirme seçenekleriyle tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra özel tekniklerle yağı ve özü elde edilerek kinoa yağı ve kinoa çayı adı altında farklı yan ürünlerinin de satışı olduğu bilinmektedir.

 

Kastamonu'da, Kinoa Hasadı Yapıldı

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz