Kastamonu’da, Kültür Envanteri Eserlerinin Tanıtım Programı Düzenlendi

07 Şubat 2019 Perşembe, 18:21
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ Kastamonu Kültür Envanteri -1- Merkez “ eserlerinin tanıtım programı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Arkeoloji müzesinde gerçekleştirildi.
.
.
Programa ayrıca  Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet İshak, Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji bölüm başkanı Asena Kızıl Arslanoğlu, Arkeoloji Müzesi Müdürü  Fulya Aldı, basın temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
.
.
.
Kastamonu her yönüyle çok zengin bir ilimiz ve bu zenginliği her yönden muhakkak ve muhakkak tanıtmamız gerekiyor diyen Vali Karadeniz;  “Kastamonu kültür envanteri 1 adını taşıyan bu eserde ilimize ait olan sadece tescilli yapılar yer almış. Tüm bu kayıt altındaki tescilli yapıların bundan sonraki nesillere ve geleceğe aktarılması, hem tanıtımların yapılması ve bunlarla ilgili yapılacak çalışmalarda önceliklerin belirlenmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Hem somut mirasımızın hemde somut olmayan kültürel mirasımızı mutlaka kayıt altına alınarak tanıtım çalışmalarına dahil etmemiz gerekiyor ve bunları üst üste sıraladığımızda belki bu iki konu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün kapsamı alanına giriyor ama görev yönünden diğer kurumların görev alanına giren hususları da üçüncü, dördüncü, beşinci seriler şeklinde ortaya çıkarmak ve yayınlamak gerekiyor tabi bunları yaparken hem bu yayının hazırlanmasında katkı sunanların yine eminim katkıları devam edecektir. Hemde konusuna göre bilgisinden birikiminden, tecrübesinden istifade edilebilecekleri de bunlardan sonraki eserlere de katkılarını vereceklerdir. Böyle bir yayının ortaya çıkarılmasında emeği geçen Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze, Müze Müdürümüze ve çalışma arkadaşlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Katkı sunan İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, Kastamonu Belediye Başkanlığına, Ankara 1 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne, Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum Kastamonu Kültür Envanterinin 1. Sinin ilimize, ilimiz kültürüne ve turizmine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
.
.
Müze Müdürlüğü uzmanlarınca beş yıllık bir emek sonucu ortaya çıkarılan ve 616 sayfadan oluşan Kastamonu Kültür Envanteri 1 ; Kastamonu Merkezinde bulunan tescilli yapılardan oluşmaktadır.
.
.
Programın sonunda Vali Karadeniz tarafından gazetecilere 1. Kültür Envanteri Kitapları hediye edildi.
.
.
.
.
..
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz