Son Dakika
23 Nisan 2019 Salı

Kastamonu’da Otizmi Fark Et Kabul Et Bizimle Yürü Etkinliği Düzenlendi

03 Nisan 2018 Salı, 10:11
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, “ Otizmi Fark et, Kabul et, Bizimle Yürü” temasıyla hazırlanan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlik programı  Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Programa Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in yanı sıra, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Özel Eğitim Merkezi öğretmenleri, öğrencileri ve halk katıldı.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında “ 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ve burada amaçlanan Otizmi tüm boyutlarıyla vatandaşlarımıza tanıtmak, farkına varmalarını sağlamak ve diğer bireylerde olduğu gibi onları da 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun içerisine tam olarak entegre etmek. Öncelikle otizmin nedenlerini iyi bilip yeni otizmli çocukların daha az sayıda doğmasını sağlamak. Bu hepimizin önleyici olma anlamında öncelikli ödevi olsa gerek. Aslında bugünki tıpta meydana gelen son gelişmeler buna elveriyor. Bununla ilgili her türlü gelişmeyi sağlamış durumda. Ancak tabi ki bunların yaygınlaşması için o teknolojinin daha gelişmiş hale ve daha kolay ulaşılabilir hale gelmesine bağlı. Önleyici olmak birinci ayak ama ayakta olanları da iyi eğitmek, onları kendi ayakları üzerinde durabilir hale getirmek ve kendi yeteneklerine göre çalışabilir ve ekonomiye katkı sağlayabilir hale getirmek de bir sonra ki aşamada yapmamız gereken hususlar. Bununla da bitmiyor sağlam dediğimiz yani dezavantajlı olmadığını düşündüğümüz bireylerimizin de diğer dezavantajlı bireyler de olduğu gibi otizmli vatandaşlarımızı da tıpkı kendilerinden bir parça gibi görmeleri ve onlarla ortak bir hayatı sürebilmelerini sağlamaktır. Bu konuda son zamanlarda toplum olarak da devlet olarak da çok büyük mesafeler aldığımız önemli bir gerçek. Bu toplantıların otizmli gençlerin bundan sonra ki yaşam kalitelerini arttırmak adına çok önemli katkılara vesile olacağı temennisiyle.’’ ifadelerini kullandı.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeni ile Özel Çocuklara Çiçek takdiminde bulundu.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz