Kastamonu’da Özel Bireyler ve Aileleri Dernek Binasının Açılışı Yapıldı

04 Aralık 2018 Salı, 10:48
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebeti ile 2015 yılında kurulan, Özel Bireyler ve Aileleri Dernek binasının açılışı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Açılış programına ayrıca, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Siyasi Parti İl Başkanları, Özel Bireyler ve Aileleri Derneği Başkanı Huriye Poyraz, İstanbul Kastamonu Kadınlar Derneği Başkanı Emine Çelik, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda halk katıldı.

 

Özel sektörümüzün “her engellinin yapabileceği iş muhakkak vardır” anlayışıyla hareket ederek, onları istihdam etme yönünde bir gayret, bir çalışma sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum diyen Vali Karadeniz; “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla açılışın bu özel bir güne denk düşmesi de ayrı bir anlam taşıyor. Dernek Başkanımız derneğin faaliyetlerini sayarken, maddelerin hemen hemen yüzde 90’ı Devletin engellilere sağladığı imkânların onları daha rahat, daha çabuk ulaştırmaya yardımcı olma şeklindeydi ve say say neredeyse bitmiyordu. Engeliler ile ilgili Özel Bireyler ile ilgili devletimizin elinden gelen gayreti, çabayı gösterdiğinin önemli bir ölçüsü olduğunu düşünüyorum.

 

Onlar hep yanımızdalar unutmayacağız, hep yakınımızdalar. Belki hepimizin yakınları arasında muhakkak engelli var. Hem kendilerinin hem ailelerinin bu özel durumla ilgili yaşadıklarını hepimiz biliyoruz. Tabiki devlet mali anlamda desteklemeye çalışıyor yine sağladığı birçok imkânla hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyor. Vermiş olduğu eğitim imkânları ile kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamaya çalışıyor ama özel sektörümüzün de “her engellinin yapabileceği iş muhakkak vardı” anlayışıyla hareket ederek onları istihdam etme yönünde bir gayret, bir çalışma sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum. Onları bizlerden biri gibi görmek, bizlerle bir tutmak ve hep beraber bu toplumun nimetlerinden imkanlarından, paylaşmamız gerektiği inancıyla hareket etmemizde fayda olduğunu düşünüyorum. Kurulan bu dernekte, sivil toplum örgütleri de bunu sağlamak açısından önem arz etmektedir. Özellikle devletin bu konudaki bakışı belli ondan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Halkımızın da o bakış açısını yakalaması o bilince ulaşması ve devlet , vatandaş işbirliği ile varsa da herhangi bir olumsuzluk bu olumsuzlukları gidermeye veya azaltmaya yönelik çalışmalarda dernekler, devletle vatandaş arasında bizim için önemli bir köprü vazifesi görmektedir ki onların yapamayacağı bir çok işe de yardımcı olmaları da bu açıdan önemlidir diye düşünüyorum. Bunları yapmak içinde mekana ihtiyaç vardı o mekanlardan birisini bugün burada açıyoruz. ” dedi.

 

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Engelli bireyler ve ailelerinin, teşhis konulduğu andan itibaren öz bakımda dahil olmak üzere, bütün kişisel gelişim olanaklarının sağlandığı, kendilerini birey olarak ifade edebildiği, bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmasının önündeki engellerin ortadan kaldırıldığı, sosyal güvencesinin sağlandığı, bilimsel araştırmaların çoğaldığı, ailelerin destek mekanizmalarının geliştirildiği, dışlanma ve ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir yaşamın gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak, yaşamlarının Devlet tarafından garanti altına alındığı koşulları oluşturmak amacı 02 Nisan 2018 ( Otizm Farkındalık günü) tarihinde kurulan Dernek; Doğum günü etkinlikleri, Bilgilendirme toplantıları, piknik, kahvaltı, Halk eğitim destekli kurslar, Kaynaşma toplantıları, hastalık teşhisi konulmasına yardımcı olmak ve yönlendirme, bireyin sağlık kurulu raporunun düzenlenmesine, Eğitim planlamasının yapılmasına, evde bakım hizmetleri yada bakım maaşı bağlanması işlemlerine, Engelli kimliği çıkarılmasına, yaşam standardı düşük olanların gerekli standartlara ulaşmasına, Sağlık sorunlarının giderilmesine, sosyal hayata bağlı ve katılımlı olmalarına yardımcı olmak adına hizmet vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz