Kastamonu’da Şeyh Şaban-I Veli Kastamonu Evliyaları Anma Programı Devam Ediyor

05 Mayıs 2018 Cumartesi, 18:13
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti 27.Uluslararası Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler 2.gününde Hanönü ve Taşköprü Programları ile devam etti.
.
.
.
.
Programda Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’e, Milletvekili Murat Demir ve Hakkı Köylü, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Hanönü Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, İlçe Belediye Başkanları, Şeyh şaban-ı Veli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ata Erdoğdu, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile, çok sayıda vatandaş eşlik etti.
.
.
.
.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Dua edilmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müzik Topluluğunun Mehter Gösterileri  ve Tasavvuf Dinletisiyle devam etti.
.
.
.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Hanönü ilçesinde yapmış olduğu konuşmasında; ‘’Biliyorsunuz Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu.Kastamonu’nun gerek merkezi gerekse her ilçesi  uzun tarihi birikimi ve bu birikimin içinde barındırdığı yine kültürel geçmişiyle Kastamonu bunu çoktan hak eden bir şehirdi ama Kastamonu bu potansiyelini, bu kültürel gücünü ve tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtamamış bir ildi. İşte Kültür Başkentliği bu eksikliği giderme anlamında da bizlere güzel fırsatlar vermektedir. Bu birikimin içerisinde de tabi ki Evliyalar Şehri dediğimiz Kastamonu’da bu sıfatından dolayı da evliyalar oldukça önemli ve bu evliyalar içinde de Şeyh Şaban-ı Veli bütün evliyaların adeta simgesi niteliğinde.Bu etkinlikler İçerisinde de Hanönü’nün  özel bir yeri var çünkü Hanönü Şeyh Şaban-ı Veli’nin doğum yeri, hayat yolculuğuna başladığı yer.Dolayısıyla da burada da her yıl bu etkinlikler yapılmaya devam edecektir.Ama Hanönü’nün bu’nu tıpkı Kastamonu’nun diğer ilçelerinde olduğu gibi turizm anlamında da artı değere çevirecek yapılanmaya gitmesi gerektiğini de buradan ifade etmek istiyorum.’’ İfadelerini kullandı.
.
.
.
.
.
Vali Karadeniz Taşköprü İlçesinde ki  program konuşmasında ise;  ‘’ Bu yıl Kastamonu Türk Dünyasının Kültür Başkenti ve ben bir çok konuşmamda da bahsettiğim gibi Kastamonu’nun 19 ilçesi ve il merkezi nin her biri Kültür Başkentliği açısından ayrı bir güzelliğe ve ayrı bir değere sahiptir. Bu özellikleri yan yana getirdiğinizde de Kastamonu Kültür Başkentliğini  fazlasıyla hak etmektedir. İşte Taşköprü ilçemizde bu anlamda birikimiyle gerçekten de bizim önce gelen ilçelerimizden birisidir.Herşeyden önce Ağustos ayında burada artık geleneksel hale gelmiş olan bir festivalimiz var ve bu festival sadece Kastamonu’da ve Taşköprü’de değil yavaş yavaş Türkiye’de ses getirmeye başlamıştır ki geçen yıl ben bu festivale katılma imkanı buldum. Burada akın akın insanlar Taşköprü’yüdoldurmuşlardı. Bu işte gerçekten sizin Taşköprü olarak  ne kadar önemli bir pozisyonda olduğunuzun göstergesidir. Şeyh Şaban-ı Veli ile ilgili kaynakları incelediğimizde de Hanönü ilçesinin daha önce Taşköprü’ye bağlı olması ve kendisinin Hanönü ilçesinde doğmuş olması vesilesi ile tüm kaynaklar Şeyh Şaban-ı Veli’nin Taşköprü’lü olduğunu yazmaktadırlar. Aslında doğum yeri orasıdır ama eğitimine başladığı yer yine kaynaklarda Taşköprü olarak yer almaktadır. Askında bu bakımdan Şeyh Şaban-ı Velinin huzur, birlik ve aydınlanma yolu dediğimiz yol, Hanönü’den başlayıp Taşköprü’de devam edip İstanbul ve Bolu’da ki eğitim süreçlerinden sonra Kastamonu merkezde artık irfan dağıtmaya başladığı bir güzergahtır ve tüm bu güzergah Kastamonu’nun kültürel birikimi açısından son derece önemlidir. Çünkü biz bu birikimi birkaç yönden değerlendirmek zorundayız. Birincisi onun insanları huzura, birliğe ve geleceğini daha iyi bir konuma getirmek için aydınlanmaya davet ederek yolunu gelecek nesillere aktarmak. İkincisi Kastamonu’nun  kültürünü ve bu birikimini turizm olarak değerlendirebilmek içinde onu çok iyi tanıtmak ve anlatmak zorundayız. Çünkü benim Kastamonu’da tespit ettiğim husus şudur; Kastamonu bir çok yönden turizm potansiyeline sahip bir ilimizdir ve bunu tüm ilçeleriyle bir araya getirdiğimizde 12 ay turizme müsait ve bir ildir. Ilgaz’da kış turizmi, sahil bölgesinde deniz turizmi, bahar aylarında doğa turizmi, yazın Pınarbaşı bölgesinde ve oradaki kanyonlarda gerçekten macera turizmi dediğimiz turizm var ama bunların hepsinin de önünde inanç turizmi geliyor ve inanç turizmi Kastamonu’nun en çok turist çektiği turizm dalıdır. İnanç turizminde de bahsettiğim güzergah yani  Hanönü, Taşköprü ve Kastamonu Merkez güzergahı  oldukça önemlidir ve o açıdan da baktığımızda bugün burada yapılan bu program, bu değerleri öne çıkarmak Kastamonu ve çevresindeki turizmi geliştirmek adına önemli bir katkı sunacaktır diye düşünüyorum.’’ dedi.
.
.
.
.
İlçe Programı, Vali Karadeniz ve beraberindeki protokol üyelerinin gerçekleştirdiği tarihihan açılışının ardından Taşköprü girişimci bayanlarının düzenlediği sergi standları gezildi.
KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz