Kastamonu’da Sokak Sağlıklaştırma Projesinin 3. Etabına İlk Harç Kondu

20 Mart 2019 Çarşamba, 19:23
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Tek yapı ölçeğinde, tarihi meydan ve ticaret alanlarının ihyası ile 6 etaptan oluşan sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında yer alan, ilimiz Kastamonu Belediyesinin Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme projeleri çalışmalarında, 3. etabına girilen 75. Yıl Cumhuriyet sokağı ve Şamlıoğlu sokağını kapsayan 400 metrekarelik alanın harç koyma töreni Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nureddin Nebati ile Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile yapıldı.
.
.
Ayrıca törene, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, mahalle sakinleri ve halk katıldı.
.
.
.
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nureddin Nebati,  konuşmasında; “Bu gün Kastamonu’da ayağımızın tozuyla gelmiş olduğumuz bu güzel şehirde açılış vesilesiyle bir aradayız ayağımızı bastığımız evliyaların, sahabelerini ve Anadolu’nun en önemli şehirlerinden birisi olan Kastamonu oluşturduğu alanlar bu güzelim binalar, sokaklarıyla tam bir tarih geçmişi bu güne taşıyan ve bulunduğu mekan itibariyle de hem Karadeniz’in o güzel özellikleri ile de Anadolu’nun  buram buram koktuğu bir şehir. Geldiği aşama itibariyle bir çok adımı atması gereken daha iyi noktalara gelmesi gereken şehir malum 1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Belediye Başkanı olarak başladığında yerel yönetimlerle ilgili adımları atmıştı. Ama çok önemli bir şey söylemişti. Tarihi yeniden ayağa kaldıracağız. Kültürü, tarihi ve geçmişten gelip bu günde yüzünü göstermeye gayret eden yapıları ortaya çıkaracağız demişti İstanbul’da adım adım Vakıf eserleri Belediye vasıtasıyla gün yüzüne çıkarılıyor, insanlığa kazandırıldı ve tam bir tarih ve kültür merkezi haline dönüştü. Türkiye ‘ deki 81 Vilayette bulunan Vakıf eserleri binlerce vakıf eseri, milyarlarca lira harcanarak gün yüzüne çıkarıldı. Geçmişle olan bağımızı bugüne bugünleri ileriye taşıyacak bu yapıdır. Geçmişte yaşanılmış geçmişte kültürel değerleri korunmuş bu eserler bugünden yarına kadar daha da iyileştirilmeli, güzelleştirilmeli ve insanlığa mutlakla hizmete sunulmalı.  Bugünde Sayın Belediye Başkanımız sağolsun 3. Etabı gerçekleştirdiği bu adımla Kastamonu’nun güzelliklerini biraz daha öne çıkaracak. Kastamonu gerçekten çok güzel bir şehir bu yapıları her yerde bulamazsınız yapılara sahip çıkın bu güzelim sokakları her yerde bulamazsınız sokaklarınıza sahip çıkın sadece merkezi idarenin Bakanlıkların ve belediyemizin çalışmalarıyla bu iş elbetteki sürdürülür. Ama burada yaşayanlar elini taşın altına koyduğu zaman bu yapılara sahip çıktığı zaman, bu yapıları canlandırdığında ve bu yapılar içerisinde yaşadığı zaman güzellikler daha da bir hoş olur. Bizim kayak merkezimiz var, ormanlarımız var, kanyonlarımız ve denizimiz var bütün bunların birlikte yani tarih, deniz, kültür, turizm birleştirilerek geliştirilmesi önemli. Açılmış olan bu tüneller gelen uçaklar inen her bir yolcu bu şehre mutlaka bir katkı sağlıyor. Bu tür yatırımları gelen turistinde gününü birkaç saat değil birkaç günde geçirebileceği bir yapıyla karşılaşmak ister. Onun için bir taraftan bu tarihi güzelliği insanlığın hizmetine sunarken öbür taraftan da konaklama ihtiyacının giderilmesi bence Kastamonu için atılacak önemli adımlardan bir tanesi bunun içinde yerel girişimcilerin, yerel yatırımcıların buraya bu anlamda katkı sağlaması da beklenir” ifadelerini kullandı.
.
.
Vali Karadeniz, Bakan Yardımcısı Sayın Nebati,  Milletvekili Çelik ve Belediye Başkanı Babaş tarafından harç koyma töreni ve ilk çivilerin çakılması ile devam eden program,  konakların gezilmesi ile sona erdi.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz