Kastamonu’da Süs Tavuğu Besleyerek Ayda 3 Bin Lira Kazanabilirsiniz

22 Mayıs 2018 Salı, 14:06
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, kümeste 1 horoz 5 süs tavuğu  besleyen vatandaşlar, ayda binlerce lira kazanıyorlar.

 

 

 

Türkiye’de hızla gelişen süs tavuğu sektörü, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde de oldukça profesyonelce yapılmaya başlandı.

 

 

 

İlçenin irili ufaklı 5 bin 500 meyve bahçesine sahip olması, tavuk yetiştirme alanlarının fazlasıyla bulunması nedeniyle vatandaşlar, bağlarına yaptıkları kümeslerde 1 horoz 5 tavuk besleyerek ayda binlerce lira kazanmaya başladı.

 

 

 

Ulusoy Süs Tavukları yetkilisi, yaptığı açıklamada, bağına yaptığı kümeslerde yaklaşık 4 yıldır süs tavuğu yetiştirdiğini söyledi.

 

 

SÜS TAVUĞU TÜRKİYE’DE SON YILLARDA YOĞUN TALEP GÖRÜYOR.

Süs tavuğunun son yıllarda Türkiye’de oldukça rağbet gördüğünü belirten Yetkili,” Hollanda, Romanya, Belçika, Almanya ve ABD başta olmak üzere bir çok ülkede süs tavuğu yetiştirme işi profesyonelce yapılmaktadır. Türkiye’de ise tavuk yetiştirme dendiğinde aklımıza et yada yumurta ihtiyacını karşılayan hayvanlar geliyordu. Ancak, ülkemizde son yıllarda süs tavukları o kadar geniş bir çeşitliliğe ulaştı ki artık  güzellikleri yumurta ve et veriminin önüne geçmeye ve bu özellikleriyle anılmaya başladı. Brahma, Wyandotte, Fizan, Ayam Cemani, Russian Orlof, Şimua, Spackled Sussex başta olmak üzere yüzlerce isim altında rengarenk süs tavukları yetiştirilmeye başlandı.” dedi.

 

SÜS TAVUĞUNUN FİYATINI RENKLERİ VE ENDER BULUNMASI BELİRLİYOR.

Süs tavuğunun ender bulunmasının fiyatını belirlediğini belirten yetkili, şunları kaydetti;” Tavukların, kuluçkalık yumurtaların ve civcivlerinin fiyatlarını bu özellikler belirlemektedir. Şu anda piyasada adeti 5 Liraya da kuluçkalık yumurta  var, adeti  40 Liraya da. Adeti 20 Liraya da civciv var, adeti 100 Liraya da. Adeti 250 Liraya da tavuk var, adeti 3 bin liraya da. Çok geniş bir skalada yer alan bu çeşitliliğe her yıl bir başka cinste ve renkte hayvan eklenmektedir.”

 

SÜS TAVUĞUNUN YUMURTA ADETİ 40 LİRA, CİVCİV ADETİ İSE 100 LİRAYA KADAR ULAŞIYOR

Süs tavuklarının artık normal tavukların yerini aldığını belirten Yetkili, “ Et ve yumurta kombine ırklarının yerini artık bu süs tavukları almakta. Nedeni ise, bazı süs tavuğu cinslerinin  yumurta tavuklarından bile daha fazla yumurtlaması. Bazı süs tavuğu cinslerinin et tavuğu cinslerinden bile daha fazla etlenmesi gibi özelliklere, birde mükemmel renklerin eklenmesi sayesinde artık tavuk besleyenlerin talepleri de bu yönde değişmeye başladı. Vatandaşlar artık, bahçemde rengarenk tavuklarım gezsin ve görsel ziyafet sunsun. Bu ziyafetin etinden ve yumurtasından da faydalanayım düşüncesiyle hareket etmeye başladı.” diye konuştu.

 

KÜMESTE 1 HOROZ VE 5 TAVUK BESLEYEREK AYDA BİN 200 LİRA KAZANABİLİRSİNİZ

Yetkili, şunları dile getirdi;” Bu da süs tavuğu yetiştiriciliğinin hızla gelişmesine yol açtı. Hobi olarak bu işi yapan vatandaşlar evlerinde yada müsait olan alanlarına 1 horoz 5 tavuğun sığacağı şekilde kümesler yapmaya başladı. Bu kümeslerde kaliteli süs tavukları yetiştiren vatandaşlar, yumurtaları sosyal medya hesaplarından veya süs tavukları ile ilgili kurulan yüzlerce  facebook gruplarında paylaşarak satmaya başladı. Şu anda kümesinde 1 horoz 5 tavuk yetiştirsen ve bu hayvanlar günde 2 adet yumurtlasa ayda 60 yumurta eder. Şu andan piyasada süs tavuğu yumurtaları 5 lira ile 40 lira arasında satılıyor hayvanın cinsine göre. Biz ortalama bir süs tavuğu yetiştirdiğimizi varsaysak, bunu da ortalama 20 liradan ele alsak, ayda bin 200 liralık bir gelire sahip oluruz.”

 

BİR KAÇ KÜMESTE TAVUK YETİŞTİRİLMESİ HALİNDE AYDA 4 BİN LİRA İLE 5 BİN LİRA ARASINDA GELİR ELDE EDEBİLİRSİNİZ

Bir kümes yerine birden fazla kümeste birden fazla çeşit süs tavuğu yetiştirilmesinin ayda ortalama 4 bin lira ile 5 bin lira arasında bir gelire ulaşılmasına imkan sağlayacağını ifade eden yetkili, ” Bu sadece 1 tavuk 5 horoz için geçerli bir rakam. Eğer alanın müsait ve sen birden fazla kümes yapabiliyor ve içlerini süs tavukları ile doldurabiliyorsan o zaman çalışmana da gerek yok. Sadece 4-5 kümeste süs tavuğu besleyerek aileni gül gibi geçindirebilirsin. Günümüzde ki işsizlik ele alındığında mükemmel bir iş süs tavuğu yetiştirmek. Düşünsanıza, bağınıza  yaptığımız birkaç kümes sayesinde mükemmel bir gelire ulaşıyorsunuz. Bu işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem, bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden kuluçkalık yumurta veya civciv alın. Çünkü, bu işe de maalesef bir çok niyeti bozuk insanlar girmeye başladı.” İfadelerini kullandı.

 

Süs tavuğu yetiştirmek isteyen vatandaşlara, kuluçkalık yumurta veya civciv vererek yardımcı oluyoruz.

 

 Gold Laced Brahma,  GSG Sarı Siyah,  Russian Orlof, Ayam Cemani, Silver Laced Wyandotte, Sakallı Dev Gümüz Fizan, Chomis Thuringen ( Şimua ) ve Spackled Sussex süs tavuğu kuluçkalık yumurtası veya, haftalık, 15 günlük, 1 aylık yada 2 aylık civciv almak isteyenler, 0 530 567 66 08 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler.

 

Facebook’tan ”  ULUSOY SÜS TAVUKLARI “  diye aratılması halinde çıkacak sayfada, süs tavuklarımızın video ve fotoğraflarını görebilirler. Aynı zamanda Facebook sayfamızdan da bilgi alıp sipariş verebilirler.

 

FACEBOOK ADRESİMİZE GİTMEK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

https://www.facebook.com/UlusoySusTavuklari/ 

 

İRTİBAT TELEFON :  0 530 567 66 08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz