Kastamonu’da Yöresel Yemek Yarışması Düzenlendi

17 Nisan 2019 Çarşamba, 15:28
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı arttırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl olduğu gibi bu yılda 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Kastamonu Yöresel Yemek yarışması Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kurşunluhan’da gerçekleştirildi.
.
.
Yemek yarışması programına ayrıca Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İsak, Kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Kurşunlu Han Otel Genel Müdürü Cem Dilimel, Münire Sultan Sofrası İşletmecisi Yavuz Emen, Kadıdağı Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Seyhan Çamur, İhsan Ozanoğlu Özel Eğitim Merkezi Öğretmenlerinden Yeşim Aksoy, 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Fatma Nedret Küçükoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Turizm haftası etkinlikleri çerçevesinde bugün de burada yöresel yemek yarışması gerçekleştiriliyor. Bugün şunu gururla söyleyeyim Kültür ve Turizm Bakanımız konuşmalarında gastronomi kelimesini söylemeye başladığında Kastamonu’yu ve üç beş tane ili eklemesi ile Kastamonu gastronomisinin farkındalığını oluşturulduğunu belgelemektedir. Bu konuda daha fazla çalışmamız lazım. Kültür başkenti tanıtım etkinlikleri çerçevesinde gastronomi alanında da faaliyetler yapıldı. Kastamonu’nun kendine özgü çeşit çeşit yemekleri ve ürünü var ve dolayısıyla bizimde ayrı bir iddiamız var yeter ki biz tanıtımını, pazarlamasını iyi yapalım. Bunları iyi yaparsak gastronomi turizmin bir parçasıdır. Doğa turizmi için gelen, inanç turizmi için gelen, Kayak turizmi için gelen kişiler mutlaka buranın yemeklerini tadacaktır bu nedenle ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, bütün katılan yarışmacılarımızı tebrik ediyor başarılar diliyorum” dedi..
.
.
Yarışmaya Hikmet Bıyıklıoğlu-Siriçke Hamuru Kesmesi, Halime Tezcan-Ekşili Pilav, Nihal Yağız-Yaprak Sarma, Beyhan Onbir-Simit Tiridi, Tuğba Ilgaz-Keşkek, Nebahat Gümüş-Kara Çorba, Mihrişan Elif Tonbul-Mantar Mıhlaması, Halime Şen- Etli Bulgurlu Devrekani Mantısı, Nermin Barut-Hamur Sarması, Perihan Serhoşoğlu-Etli Siyez Bulguru Pilavı, Meliha Şerhoşoğlu-Yabani Kuşkonmaz Mıhlaması ve Hikmet Çelebican-Ekşili Pilav olmak üzere toplam 12 kişi katıldı.
.
.
Düzenlenen yemek yarışmasında jüriler yapılan yemekleri değerlendirdi.  Yarışmada 1’incilik ödülünü Kara Çorba ile Nebahat Gümüş aldı.
.
.
Programın sonunda Vali Karadeniz tarafından katılımcılara ve dereceye girenlere katılım belgeleri takdim edildi.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz