Son Dakika
17 Eylül 2019 Salı

KÜ’de Kastamonu’nun Tarihi Kaynakları Konulu Panel Düzenlendi

14 Mart 2019 Perşembe, 08:50
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
Kastamonu Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kastamonu’nun Tarihi Kaynakları paneli Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde yapıldı.
.
.
Düzenlenen panele ayrıca Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ercan Çelebi,  Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih bölümü ve öğretim üyesi Prof.Dr. Cevdet Yakupoğlu, Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Maden, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi bölümü öğretim üyesi Dr. Mustafa Eski, Tarih bölümü öğretim üyesi Dr. Sibel Kavaklı, Tarih bölümü öğretim üyesi Dr. Alaattin Dolu katıldı.
.
.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Kastamonu’yu geçen yıl Kültür Başkenti olarak kutladık eğer bizim kültürel bir birikimimiz var il olarak bu tamamen tarihimize bağlı bir birikimdir. Bir birinden ayrı bir birikim değildir dolayısıyla biz hem bugünü hemde yarını daha iyi değerlendireceksek öncelikle geçmişimizi, yaşayan tarihimizi ortaya çıkarmalıyız ki bugünkü Kastamonu’yu meydana getiren her unsuru hangi süreçlerden bugüne geldiğini anlamamız ve onları anlatmamız açısından önem arz ettiğini düşünüyorum.
.
.
Bir önceki sempozyum için buraya geldiğimizde konumuz Kastamonu Üniversitesinin bir ihtisas üniversitesi olması ile ilgiliydi buda ormancılık ve turizm alanları için Kastamonu üniversitesi bir ihtisasa üniversitesi olarak YÖK tarafından kabul edildi. Eğer biz yine turizm yapacağız diyorsak bunu Kastamonu olarak tarihi birikimimizden kesinlikle ayrı tutmamız mümkün değil çünkü burada doğa turizminin ve inanç turizminin yanında aynı zamanda kültür turizmi yapacaksak eğer bunu tarihimizle birlikte yapmak zorundayız dolayısıyla bu sempozyum aslında üniversitemizin bu konuda ihtisaslaşmasıyla da doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorum. Özellikle yeraltı ve yerüstü tarihi ortaya çıkarıldığında bunu hangi amaçla kullanacağız. Elbette ki sizler açısından akademik amaçla hizmet olacak çünkü akademik yayınlara dönüştüğünde elde edilen bulgular bundan sonraki nesillere de aktarılması demek olacaktır. Bir başka amacı da özellikle ilimizi ilgilendiren kısmı ise bu kaynakların turizmde kullanılmasının bizim için önemli olduğunu düşünüyorum. Pompeipolis’le başlayan süreç bu anlamda bu tip çalışmalarında ivme kazanarak devam edecektir diye düşünüyorum. Yakın zamanda Müze Müdürlüğümüz bir kitap hazırladı ve bu eserle Kastamonu’nun tescilli yapıları kayıt altına alındı. O eseri hazırlayan arkadaşlarımız ona birinci cilt olarak üstüne de ibare vurguladılar çünkü tescilli eserler dışındaki kaynak değerlerinde ortaya çıkarılması ve bunların yayına dönüştürülmesi gerekiyor belki de şuanda üniversitemizin devreye girmesi gerektirecek husus örneğin arkeolojik kaynaklar nelerdir bunların bir yayın haline dönüştürülmesi bundan sonra ki yapılacak turizmle ilgili hem üniversitenin hem de ilimizin genelini yapacağı çalışmalara rehberlik edecektir diye düşünüyorum. Tüm bu nedenlerden dolayı bu sempozyumu çok önemsediğimi belirtmek istiyorum ve sempozyumun ilimize ve ilimiz turizmine, kültürüne, tarihine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum sempozyumu düzenleyenlere de tekrar teşekkür ediyorum”ifadelerini kullandı.
.
.
Panelistler Kastamonu Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ercan Çelebi, Kastamonu Vilayet Salnameleri, Tarih bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Maden, Kastamonu Şer’iyye Sicilleri, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi bölümü öğretim üyesi Dr. Mustafa Eski, Kastamonu Yerel Basını, Tarih bölümü öğretim üyesi Dr. Sibel Kavaklı Kastamonu Tahrir Defteri ve Tarih bölümü öğretim üyesi Dr. Allattin Dolu ise Kastamonu Tarihinin Bir Kaynağı Olarak Ahkam Defteri konularını anlattılar.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz