NTV “ Benim Şehrim ” Belgeselinde Kastamonu’yu Tanıtacak

09 Ekim 2018 Salı, 09:06
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

 

NTV ekranlarında Çarşamba akşamları yayınlanan “Benim Şehrim” konulu belgesel çekimi için Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

 

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya aynı zamanda; Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, ilçe Kaymakamları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve araştırmacı yazarlar katıldı.

 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “NTV’nin “Benim Şehrim” adını taşıyan Çarşamba akşamları yayınlanan bir dizi belgeselinde her hafta bir şehri, bir ili tanıtıyorlar. Şuana kadar iki bölümü yayınlandı, yeni başlamış bir program. Birinci bölümde Gaziantep’i, ikinci bölümde Adana’yı tanıtmışlar. Ve ilk tanıtacakları illerden biriside Kastamonu ve bununla ilgilide Perşembe günü NTV’den ilimize bir çekim ekibi gelecek. Bu program ücretli bir program değil sadece bizden lojistik destek ve programın içinin doldurulmasını istediler. 5 kişilik bir ekiple gelecekler, yaklaşık 4 gün sürecek bir çekim süreçleri olacak. Hazırladıkları taslak şu şekilde, Çanakkale Türküsüyle giriş yapacaklar ve Çanakkale Türküsünün aslında bir Kastamonu Türküsü olduğu vurgusuyla Kastamonu merkezden başlayacaklar. Bu programda Ilgaz’da olmalı. Bu çekimlerin yanında bizden bir de Kastamonu’nun bazı özelliklerini anlatılmasını istiyorlar. Örneğin Kastamonu’nun mimarisi, Kastamonu’nun şivesi, Kastamonu’ya ulaşımının ne şekilde olduğunu vurgulayalım diyorlar, Kastamonulu olmayanların gözüyle baktıkları için Kastamonu hala daha dışarından zor ulaşılan bir şehir olarak görüldüğünü, bu algının yıkılması açısından da bunun önemli olduğunu söylüyorlar. Kastamonu’nun tarihi, Gastronomisi gibi konuları merkezde çekimlerini yapacaklar. Buradan sonra Kasaba köyüne giderek orada çivisiz caminin çekimini yapacaklar, Buna Ilgaz’ı da ekleyerek, daha sonra ekip Taşköprü’de Sarımsak ve Kuyu Kebabı konusunu işleyecek. Kuyu kebabının canlı canlı kuyudan çıkışını görmek istiyorlar. Ve sonraki güzergâhları Pınarbaşı ve Azdavay’da ise kanyonlar çekilecek. Cide’de ise Gideros Koyunu ve Cide’nin sahilini üzerine çekim yapmak istediklerini söylediler. Bu arada Kastamonu’yu anlatırken Kastamonu’nun Ekonomisini ’de istiyorlar ki önemli bir şey buda. Daha sonra oradan dönüşte ersizler dereye geçilecek, ersizler derede Kastamonu yerel kıyafetli bir hanımefendisinin azından ersizler derenin hikâyesini dinlemek istiyorlar. Bu arada merkezde siyez evi ziyareti yapılacak, siyez üzerine bir çalışma olacak. Buradan ise İnebolu’ya geçilecek, burada iki husus var, birisi liman diğeri ise Türk ocağı binası ayrıca bir konağın restorasyon edilmeden önceki görüntüleri, restorasyon çalışmaları ve bittikten sonraki hali. Yine merkezde kadın hentbol konusunu da mutlaka işlemek istediklerini belirttiler. “ dedi.

 

Çeşitli istişarelerin yapıldığı toplantıda Vali Karadeniz tarafından konu ile ilgili görevlendirmeler yapıldı.

 

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz