Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Seydiler Emreler Köyünde Islah Amaçlı Gübreleme Yapıldı

08 Mayıs 2017 Pazartesi, 09:49
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

4342 Sayılı Mera Kanunu hükümlerine göre mera, yaylak ve kışlakların ıslah edilerek otlatma kapasitelerinin arttırılması, ot kalitelerinin iyileştirilmesi, toprak muhafaza tedbirleri uygulanarak, erozyonun önlenmesi amacıyla Mera Islahı ve Amenajman Projeleri uygulanmaktadır.

Bu kapsamda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından Seydiler ilçesine bağlı Emreler Köyünde yürütülen mera ıslah çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğü Mera Birimi personeli Ziraat Mühendisi Osman BAYRAKTAR, İlçe müdürlüğü personelinden Ziraat Mühendisleri Turgay SÖZÜÇOK ve Ekrem TOPAÇ nezaretinde, köy muhtarı ve çiftçiler tarafından 30 Nisan 2017 tarihinde 2400 kg. Triple Süper Fosfat ve 1250 Kg. Amonyum Sülfat gübresi kullanılarak 341 dekar mera alanında ıslah amaçlı gübreleme çalışması yapıldı.

Ayrıca, proje kapsamında Emreler ve Sabuncular köylerindeki meralardaki otlatma baskısını azaltmak ve yem bitkileri üretimini artırarak hayvanların kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla % 40 destekli 150 kg. yonca, 300 kg. macar fiği ve 102 kg. Silajlık mısır tohumu dağıtılmıştır.

Mera alanlarının ıslahı ve korunmasında büyük önem taşıyan kontrollü ve münavebeli otlatma için her yıl muhtarlıkların da desteği ile otlatma planları hazırlanıp titizlikle uygulanmasına çalışılmaktadır. Islah çalışmaları aslında amenajman yani kontrollü otlatma çalışmalarıyla birlikte bir bütün olarak yürütülebilmektedir. Projenin amacı toprak ve diğer doğal kaynakları iyileştirerek meranın ot kalitesini ve ot verimini artırmak, yem bitkileri üretimini geliştirmek ve sonuçta önemli doğal kaynağımız olan meralarımız üzerinde sürdürülebilir bir üretim yapmak suretiyle en yüksek hayvansal ürün elde etmektir.

 

Seydiler Emreler Köyünde Islah Amaçlı Gübreleme Yapıldı

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz