Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Seydiler Emreler Köyü’nde Mera Eğitimi Yapıldı

20 Mart 2017 Pazartesi, 09:46
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Seydiler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında, Emreler köyünde Mera Kanunu, mera ıslahı ve merada uygulanacak otlatma sistemleri konusunda çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Toplantıya İlçe Müdürlüğü teknik personelinden Ziraat Mühendisleri Ekrem TOPAÇ ve Turgay SÖZÜÇOK, Emreler köy muhtarı ile çiftçiler katıldı.

Toplantıda Ziraat Mühendisi Ekrem TOPAÇ yaptığı bilgilendirme konuşmasında; Emreler Köyü’deki toplam 362 dekar merada 2015, 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan mera ıslah ve amenajman projesi kapsamında bugüne kadar üstten gübreleme ve en büyük mera parselinde ise tel çit ile ihata yapılmış olup, mera alanlarındaki otlatma baskısının azaltılması ve yem bitkisi ekim alanlarının artırılması amacıyla yonca, macar fiği, yerli fiğ, korunga ve silajlık mısır tohumu dağıtıldığını, 2017 yılı içerisinde de gübre uygulaması ve yem bitkileri tohumluğu dağıtımına devam edileceğini söyledi.

Meralarımızdaki ot veriminin düşük olmasının sebebiyle, ülkesel otlatma planı çerçevesinde, ilimizde de her yıl otlatma dönemi belirlenmektedir.

2017 yılı otlatma dönemi; meralarımızda 15 Mayıs tarihinde başlayıp 15 Ekim tarihinde sona ereceğinden bu tarihler dışında meralarda hayvan otlatılmaması gerektiği belirtildi.

Ayrıca 1998 yılında yürürlüğe giren 4342 Sayılı Mera Kanunu’nun çiftçilere neler kazandırdığı konusunda bilgi verildi. Çiftçilere, meralarda hayvan otlatırken uymaları gereken kurallar anlatılarak, ıslah sonrasında elde edilecek verim artışı ile kaba yem ihtiyacının maksimum düzeyde meralardan sağlanacağı anlatıldı.

Toplantının son bölümünde sorulan sorular cevaplandırılarak toplantı sona erdi.

 

Seydiler Emreler Köyü’nde Mera Eğitimi Yapıldı

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarim.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz