Taşköprü’de Sarımsağının Sorunları Masaya Yatırıldı

20 Şubat 2018 Salı, 07:50

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz başkanlığında “Beyaz Altın Taşköprü Sarımsağının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı gerçekleşti.

 

Taşköprü Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya aynı zamanda, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Taşköprü Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mesut Şallı, Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Balcıoğlu, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Öğretim Üyesi Dr. Gülay Beşirli ve sarımsak entegre tesisi sahipleri katıldı.

 

Toplantıya katılarak bir sunum yapan Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Öğretim Üyesi Dr. Gülay Beşirli, Taşköprü sarımsağının parmak izinin çıkartıldığını ve tohumculuk kanunu gereği Taşköprü’de sertifikalı tohum ekilmesi gerektiğini bu sayede hastalık ve zararlı tohumların önüne geçilebileceğini kaydetti.

 

Toplantıda konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, “Kastamonu’nun en büyük sorunu tanınma sorunu diyoruz. Ama bu sorunu aşmış yönleri de var. Taşköprü sarımsağı bunların başında geliyor. Bugün Türkiye de Taşköprü Sarımsağını bilmeyen yok. İlk olarak Gülay Beşirli hocamız şu ana kadar yapmış olduğu araştırmalara dayanarak elde ettikleri bulguları bizlerle paylaştı. Bunları birkaç başlık halinde özetlersek tohumlu üretim sahasının mutlaka ama mutlaka ayrı tutularak bu bölgenin sadece tohumluk üretim amacıyla kullanılması ve bu sahanın hastalıklardan, virüslerden ayrı bir safha olarak muhafaza edilmesi. Bir başka belirttiğim konu sarımsağın destekleme kapsamına alınması. Bu şekilde en azından kayıt dışı üretimin kayıt altına alınması. Yine benim not altına aldığım bir başka konu tarım arazilerinin ekim aşamasında ve ekim sonrasında mutlaka denetlenmesi ve buraların bir hastalık yuvası haline dönüşmesinin önlenmesi. Yine bir başka not aldığım nokta üreticilerin sertifikalandırılması ki böylece bilinçli çıkış nedeniyle daha bilinçli üretim yapılması. “ ifadelerini kullandı.

 

Toplantıda konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da Taşköprü Belediyesi’nin 30’u aşkın senedir, sarımsağın tanıtımı ve hak ettiği yere gelmesi için çalıştığını belirterek bu alanda yapılacak daha çok iş olduğunu ifade etti.

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise “Diğer sarımsakların ekimine ve ekim oranına müdahale etme şansımız olmadığından dolayı bizim kendi ürünümüzün marka değerini arttırmakla, ambalajla, tesislerimizin sayısını arttırarak, logo çalışmasıyla olur. Uzun vadede akademik çalışmalara yönelmemiz gerekiyor. Soğuk hava deposu çok önemli. Şuan ki sorun soğuk havadan değil. Bu günkü sıkıntı bana kalırsa rekolte artışı” dedi.

 

Bundan sonra yapmamız gerekenlerle ilgili iki farklı çalışma grubu oluşturalım diyen Vali Karadeniz kapanış konuşmasında; Bu sorunları ve önerileri tek tek kalem kalem hangi madde için neler yapılması gerektiğini esaslıca bir şekilde araştırılarak ve çözümler geliştirilerek en kısa sürede bu toplantıyı tekrar yapmamız lazım. Soğuk hava deposu, Tarım Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz birlikte bir proje geliştirsin. Organize sanayi bölgemizde bununla ilgili bir yer tahsisinde bulunalım. Önümüzdeki bir iki ay içerisinde tekrar bir araya gelerek bu çözümleri bir eylem planına dönüştürebiliriz” dedi.

Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz