Tosya’da, Öğrenciler Kan Bağışına Dikkat Çekti.

25 Kasım 2015 Çarşamba, 09:45
IMG-20151123-WA0009

Tosya Haber37 Gazetesi Emre Çiloğlu : Tosya Fatih Ortaokulu Bilim Fen ve Teknoloji Kulübü öğrencileri tarafından Fen Bilimleri öğretmeni Fatih Demirkan, Türkçe öğretmeni Mustafa Gebeşoğlu, özel eğitim öğretmenleri Ahmet Okan Gül ve Engin İşcen önderliğinde  “Bir Kan Bir Can” sloganıyla kan bağışına dikkat çekmek ve kan vermenin önemini insanlara aşılamak amacıyla Tosya Devlet Hastanesi’nde kan gruplarını belirleme çalışması yapıldı.

 

Tosya Devlet Hastanesi’nde yapılan etkinlikte K.B.B. uzmanı M.Fatih Topuz tarafından da öğrencilere kan vermenin önemi hakkında bilgiler verilerek günümüzde kan vermenin ne denli önemli bir görev olduğu anlatıldı.

Kan verme sürecinde öğrencileri ile tek tek ilgilenen öğretmenleri ise yaptıkları açıklamalarında; herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğinin altını çizdiler.

 

Özel eğitim öğretmeni Engin İşcen ise öğrencilerine kan bağışı hakkında bilgiler verdi. İşcen yaptığı konuşmasında; kan vermenin insan sağlığı içinde oldukça faydalı olduğunu belirterek, herkesin bir gün kan bağışına ihtiyacı olabileceğini bu sebeple tüm insanlığın bu konu da duyarlı olup yılda 2 defa kan bağışı yapması gerektiğini belirtti. Öğrencilerine seslenen özel eğitim öğretmeni Engin İşcen konuşmasının devamında şunları söyledi. “Düşünün ki; bir yakınınız hastanede, acil bir girişin yapılması gerekiyor, bunun için de uygun gruptan ve güvenli kan bulunması gerekiyor. Siz hemen kan vermeye hazırsınız, ancak sizin kanınız yakınınıza uygun değil. Aranan kan bulunamadı ve geçen zaman hastanızın aleyhine işliyor, yapılacak ameliyat geciktikçe başarı şansı da azalıyor. Çok sevdiğiniz bir insan anneniz, babanız, kardeşiniz ya da çok sevdiğiniz bir arkadaşınız çaresizlik içinde bekliyor ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. İşte sağlıklı iken kan bağışlamakla böyle çaresiz bekleyen bir insana ve onun çaresizlik içinde kıvranan sevdiklerine çare olacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Kan bağışlamanın bence en büyük yararı, insanın ömründe bir kez olsun bu duyguyu yaşamasıdır.” diyerek sözlerine son verdi.

Öğrenciler de aldıkları bilgiler ışığında bunu çevrelerindeki insanlara da anlatarak kan bağışının yaygınlaştırılmasına destek olacaklarını açıkladılar.

 

IMG-20151123-WA0009

--- Sponsorlu Bağlantılar ---
-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>