Türk Dünyası Nevruz Ateşi Kastamonu’da Yandı

21 Mart 2018 Çarşamba, 12:58
-- Sponsorlu Bağlantılar --

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’da, yıl boyu sürecek etkinlikler Nevruz ateşinin yakılması ve Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımları ile gerçekleşti.

 

TÜRKSOY, Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediyesi işbirliğinde, 12 ülkeden 270 sanatçının katılımı ile açılışı yapılan 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ve Nevruz kutlamalarına, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütleri, Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden bir araya gelen sanatçılar ve çok sayıda halk katıldı.

 

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonundan Altay, Başkurdistan, Saha Yakut, Dağıstan, Kabardin – Balkar, Buryatya’nın yanısıra, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek’ten gelen sanatçıların iştirakiyle düzenlenen Nevruz kutlamalarında, izleyiciler Türk halklarının kadim Nevruz gelenekleri ile tanıştı.

 

Sanatsal gösterilerin de sunulduğu etkinliğe katılanlar, cumhuriyet meydanında kurulan çadırları ziyaret ederek, Türk halklarının geleneksel el sanatları ve yöresel ürünlerini yakından tanıma fırsatını buldular.

Kastamonu Valiliği / Basın

 

 

 

.

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz