Son Dakika
23 Nisan 2019 Salı

Türk Dünyasının Kalbi Kastamonu’da Attı

22 Mart 2018 Perşembe, 07:57
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’da sabah saat: 08.30’da Cumhuriyet Meydanında nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan etkinliklerin devamı, akşam saat: 19.00’da Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın da katılımı ile yıl boyunca sürecek olan 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmen açıldı.

 

Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi ve TÜRKSOY işbirliğinde 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ve Nevruz kutlamalarına, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütleri, Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden bir araya gelen sanatçılar ve çok sayıda halk katıldı.

 

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 21 Mart’ın yalnızca Kastamonu’nun “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edildiği gün olmadığını, bugünün birçok özelliği bulunduğuna vurgu yaparak, “Bugün baharın gelişini temsil eden nevruzda binlerce sanatsever ve misafirimizle birlikte Kastamonu’dayız.” ifadesini kullandı.

 

21 Mart’ın, Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan kültür coğrafyası için önemli bir gün olduğunu kaydeden Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu bayram sadece bu coğrafyada değil, neredeyse kuzey yarım kürenin tamamında kutlanır. Nevruz, Doğu Türkistan’dan Orta Asya’ya, Mezopotamya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan Amerika kıtasına kadar yeni bir uyanışı ifade eder. Bizler için nevruz sadece bir mevsim değişimi değil, bu topraklarda binlerce yıldır dirilişi, bereketi, birliği, beraberliği, kardeşliği temsil eder. Toprağın dirilişini simgeleyen nevruz aynı zamanda bir bayramdır. Zira bizler toprağı ana gibi sahiplenen, ona ‘toprak ana’ diye hitap eden, topraktan yaratıldığımıza inanan, bu yüzden toprağın dirilişini tabiatın dirilişi olarak görürüz. Nevruzu yüreklerimizin yeniden yeşermesi, insani değerlerimizin yeniden dirilişi olarak görürüz. Bu vesileyle nevruzun bütün insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesini de Cenabı Mevlam’dan niyaz ediyorum. Tabiatın bütün farklılıklarıyla, renkleriyle bir bütün oluşu gibi bizlerin de bütün farklılıklarımızla bir ve beraber olmamızı diliyorum. Bütün insanlığın, Türk dünyasının baharı müjdeleyen bu güzel bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.” dedi.

 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, bugün Türk dünyasının kalbinin Kastamonu’da attığını söyledi.

Etkinliklerin yıl boyu süreceğini belirten Vali Karadeniz, Kastamonu’yu en iyi şekilde Türk dünyasına tanıtmak istediklerini vurgulayarak, Mehmetçiğin Afrin’de elde ettiği başarı dolayısıyla bugün 2 bayramın bir arada kutlandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından yapılan konserde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonundan Altay, Başkurdistan, Saha Yakut, Dağıstan, Kabardin – Balkar, Buryatya’nın yanısıra, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek’ten sanatçıların sunduğu bir birinden renkli gösteriler izleyiciler tarafından coşkuyla alkışlandı.

Türk Dünyası’nın dört bir yanından gelen sanatçıların rengarenk geleneksel kostümleri ise adeta bir görsel şölene dönüşerek Kastamonuluların beğenisini aldı.

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz