Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Türkiye’nin En Temiz Şehri Olan Kastamonu’da Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

26 Temmuz 2018 Perşembe, 10:55
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Türkiye’nin en temiz şehri unvanına sahip Kastamonu’da çalışmalar durmaksızın devam ediyor.

 

 

Ülkemizde temiz şehir dendiğinde akla gelen ilk il olan Kastamonu’da Kastamonu Belediyesi ekipleri durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor. ‘Kastamonumuzu Temizliyoruz’ projesi kapsamında özel çalışmalar gerçekleştiren Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçe Müdürlüğü çalışanları dün itibariyle mesire alanlarında temizlik çalışmalarına başladı.

 

 

 

Kastamonu’nun her noktasında çalışmalarını sürdüren Kastamonu Belediyesi ekipleri özellikle ormanlara ve mesire alanlarına çöp atılmaması noktasında vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını istedi.

 

 

 

Sıfır Atık, Kastamonumuzu Temizliyoruz, Atık Pil, Bitkisel Atık Yağ Toplama ve Yerinde Ayrıştırma projeleriyle top yekun bir harekat içerisinde hareket edildiğinin altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz Kastamonumuzu bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu doğrultuda şehrimizde vatandaşlarımızın nefes aldığı her noktanın temiz olması için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Mesire alanlarımız ve ormanlarımız bizler için, ilimiz için ve ülkemiz için çok önemlidir. Buralarda yapacağımız çalışmaların ardından vatandaşlarımızın konuya daha hassas davranacaklarından eminim” diye konuştu.

 

 

 

Hayata geçirilen projeler kapsamında 2017 yılında 1.5 ton atık pil, 2199 ton kağıt-karton, 540 ton plastik, 14 ton metal, 350 kilogram cam atığı, 22 ton bitkisel atık yağ, 8 ton atık motor yağının toplandığını dile getiren Başkan Babaş şunları söyledi: “Toplanan atıklar sayesinde 37.383 ağacın kesilmesi önlenmiş, 27.267.600 m3 sera gazı salınımı azaltılmış, 5278 m3 atık depolama alanından tasarruf edilmiş, 35 litre petrol tasarrufu sağlanmıştır. 1 ton plastik atığın geri dönüşümü ile % 95 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden tasarruf edilen enerji ile 100 Watt’lık bir ampul 20 saat çalışmaktadır. Alüminyum atıklar geri kazanıldığında % 99 oranında kirletici baca gazı emisyonu azalmaktadır. 1 ton kağıt/karton atığın geri dönüşümü ile 17 ağacın kesilmesi önlenmektedir.1 Litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletmektedir. Bu bilinçle çevremize daha duyarlı olmalı ve yerinde ayrıştırmaya yani geri dönüşüm projelerine önem vermeliyiz.”

 

 

 

 

 

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz