Vali Günaydın, Orman Haftasında İlk Fidanları Dikti.

25 Mart 2016 Cuma, 15:28
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------

Orman Haftası ve Ağaç Bayramı dolayısıyla,  24.03.2016 tarihinde, saat: 14:00’ de Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN’ın katılımı ile fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fidan dikim törenine Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Jandarma Tuğgeneral Faruk BAL, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent KANTARCI, Vali Yardımcısı Mehmet YİĞİT, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet KAYIKÇI, Orman Bölge Müdürü Hüseyin DİNÇER, Kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları  ve öğrenciler katıldı.

Ormanların;  ülke ekonomisi ve   hava  kalitesinin artırılması yönündeki katkılarına değinen   Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN;” Her bir ağaç bu havadaki toz  zerreciklerini, partiküller maddeleri emerek, daha sağlıklı bir ortamda bizlere yaşam imkanı vermektedir. Ormanların çokluğu sanayinin ortaya koyduğu  olumsuzluğu gidermede de son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle son yıllarda Devlet ve hükümet politikası olarak orman alanlarının genişletilmesinde çok mesafe alındı. İlimizde de 13 bin 152 m2’ nin yaklaşık %65’i ormanlarla kaplı olması,  Kastamonu ve  ülke ekonomimize, katkı sağladığı gibi, yine doğal güzelliğiyle de ilimizin ziyaret edilmesine vesile oluyor. Ülkemizde orman varlığının artırılması gibi,  korunması da  büyük bir önem arz ediyor. Dünya da örnek gösterilen ülkelerden biriyiz. Orman yangınlarına anında müdahale ediyoruz, söndürülmesinde de çok başarılı bir konuma geldik. Orman yangınlarını asgariye indirmek ve ülke ekonomisine de zarar vermeme adına, insanlarımızın daha dikkatli olmasında yarar görüyorum. Orman yangınlarının söndürülmesinde hayatını kaybeden orman şehitlerimize, terörle mücadelede şehit düşen aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

Hayatın her alanında ağaca ve ormana ihtiyacımızın  olduğunu Orman Bölge Müdürü Hüseyin DİNÇER; “Alanının % 67’si orman olan Kastamonu ilimiz ormancılık açısından ülkemizde çok önemli bir yere sahiptir. Kastamonu’da 1 milyon 300 bin m3 endüstriyel odun üretimi ve diğer tüm ormancılık çalışmaları ile,  ilimiz ekonomisine ciddi bir kaynak oluşturmaktayız. Son 5 yılda Kastamonu’da 27 milyon fidan ürettik. 16 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 6 adet bal ormanı,  20 adet mesire yeri ve 1 adet şehir ormanı halkımızın hizmetindedir. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü olarak ormancılığın başkenti Kastamonu’da sizlerinde desteği ile ceviz, badem, kızılcık ve Türk fındığı gibi gelir getirici türlerde ağaçlandırma ve kestane, defne, salep gibi orman ürünleriyle orman köylülerimizin gelirlerinin artırılması gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Resim, Şiir ve Kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilerden Kuzeykent Ortaokulu öğrencisi Gamze KURTOĞLU, Devrekani Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Öğrencisi Gülşah KERİMHASANOĞLU, Cide Şehit Nemci Yıldırım Ortaokulu Öğrencisi Gamze ARSLAN’a ödüllerini takdim etti.

Program Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN  ve katılımcıların fidan dikimi ile sona erdi.

Kastamonu Valiliği / Basın 

 

.

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

 

 

 

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz