sağ ve sol reklam alanı

Vali Günaydın, Oryantring Şampiyonasına Start Verdi

27 Nisan 2015 Pazartesi, 23:20
Vali GÜNAYDIN, TSK Askeri Okullar Oryantring (Koşarak Hedef Bulma) Şampiyonası’na Start Verdi

TSK Askeri Okullar Oryantring (Koşarak Hedef Bulma) Şampiyonası, 27.04.2015 tarihinde Kastamonu Yolkonak Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesislerinde düzenlenen bir törenle başladı.

Törene Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, Milletvekili Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Faruk BAL, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit AYDIN, İl Jandarma Komutanı Albay Serdar GÜNGÖR, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet KAYIKCI, Ak Parti İl Başkanı Halil ULUAY, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan AKBIYIK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman KAHRAMAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN, Kamu Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, askeri erkan ve askeri okullardan yarışmacılar katıldı.

İlimizin doğa turizmi,  kültür turizmi, inanç turizmi ve de spor turizmi konusunda birçok avantajlarının bulunduğunu ifade eden Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN ; “İlimizin tanıtımı için önemli olduğuna inandığımız bu organizasyonda sizinle bir aradayız.

16 – 17 Mayıs’ta da Azdavay İlçemizin Suğla Yaylasında, Doğu Avrupa Enduro Şampiyonasını düzenliyoruz. Bu yarışmaya da yurt dışından önemli sayıda sporcunun katılacağını teyit ettik, aynı zamanda öncesinde de Türkiye Şampiyonasını da düzenleyeceğimiz için yaklaşık 400 sporcuyla Suğla Yaylasında çok büyük bir organizasyon yapılacak.

Hemen akabinde 2016’nın başında da Avrupa Şampiyon Kulüpler Atletizm Şampiyonası, atletizm dalında oldukça önemli olan bir organizasyonu da yine İlimizde tertip edeceğiz.

Turizmin en önemli ayaklarından biri tanıtımdır, tanıtımında en önemli organizasyonlarından bir tanesinde spor faaliyetleridir.  İlimiz spor organizasyonları açısından atletizm, bisiklet yarışları , futbol, okçuluk, kayak gibi son derece büyük avantaja sahip.

Eskrim sporu bildiğimiz gibi salon sporudur, bu spor dalında da sahip olduğumuz oksijen kalitesi itibari ile büyük bir avantaja sahip olan İlimiz,  bir çok ülkenin milli takımını İlimizde kamp yapacak noktaya getirmiştir.

Geçenlerde Ukrayna ile birlikte 8  Ülkenin eskrim milli takımı İlimizde kamp yaptılar. Tabi ki bu çeşitliliği artırmak istiyoruz, bunun için gerekli alt yapıyı da hazırlamak için gerek belediyemizle, gerekse diğer kuruluşlarımızla el ele verdik ve bu eksiklikleri gidermek istiyoruz.

Sayın Paşamızın girişimleri ile  Silahlı Kuvvetlerimizin okulları arasında düzenlenen  Oryantring yarışlarının İlimizde yapılmasındaki  bu gayret ve çabalarından dolayı  huzurlarınızda Sayın Paşamıza teşekkür etmek istiyoruz. Çünkü  Türkiye’de henüz yeni yeni bilinen bir spor dalının,  Kastamonu’da yapılması,  İlimizin tanıtımında son derece önemli, bu nedenle emek veren herkese huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum. Bu yarışmalara katılan arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum, kazasız belasız bir yarışma olması temennisi ile hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi..

Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Faruk BAL konuşmasında; “Turizm açısından büyük bir potansiyeli bulunan İlimizin atılan ve atılacak yeni adımlarla turizmden aldığı payı giderek artıracağına inanıyorum. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ile en çok şehit ve gaziye sahip İllerden biri olan Kastamonu’muz, askerin sosyal ve ekonomik yönden İlimize katkısını bilmekte ve bunun ötesinde askere kendi bağrından çıkan evlatları olarak sahip çıkmakta, sevmekte ve saymaktadır. Yarışma süresince Türk Askerine yakışan centilmenliği ve sportmenliği göstereceğinize yürekten inanıyorum. Emeği geçen herkese Türk Silahlı Kuvvetleri adına teşekkür ediyor, yarışmaların sportmenlik ve centilmenlik çerçevesinde geçmesi temennisiyle tüm sporculara başarılar diliyorum” dedi.

Proje sorumlusu Yarbay Cengiz BUDAK Koşarak Hedef Bulma Sporu hakkında verdiği bilgide; “Koşarak Hedef Bulma Sporu genellikle ormanda yapılan, araziye yerleştirilmiş hedef noktalarını belirlenmiş sıraya göre harita ve pusula yardımıyla en kısa zamanda bulmaya yönelik bir doğa sporudur. Günümüzde pek çok dünya ülkesine de yayılmış bir kitle sporudur. İlk olarak 1890 yılında Kuzey Avrupa ülkelerinde yapılmaya başlanan bu sporun ana vatanı İsveç’tir. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri olarak 1970 yılından itibaren Türkiye’de de yapılmaya başlanmıştır. 2000’li yıllara kadar Askeri Okullar’da koşarak hedef bulma şeklinde yapılmış olup, 2002 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncülüğünde dağcılık federasyonu altında ilk olarak sivil faaliyetlerine başlanılmıştır. Daha sonra 2006 yılında Oryantring Federasyonu kurularak kendi başına bir federasyon olarak faaliyetlerine devam etmeye başlamışlardır. Oryantring Sporu, zor şartlar altında çözüm yolları üretme yeteneğini geliştirerek kendine güven duygusunu kazandırmakta, bireysel olarak tek başına zorlukların üstesinden gelmekte yardımcı olmaktadır. Oryantring sporcusu yarışma başlangıcında aldığı harita ile ormanda tek başına hem doğa ile hem de kendi ile baş ederek hedef noktalarını bulur. Aslında her hedef noktası kendi başına bir yarışmadır. Orman içerisinde sporcu, her hedefe kendi belirlemiş olduğu rotadan gitmekte serbesttir. Takımlar erkeklerde 7, bayanlarda 4 sporcudan oluşmakta ve her takımın sporcuları parkurda tek başına koşarak elde ettikleri zamanlar takımlarına etki etmektedir. Takımların zaman olarak her gün için erkeklerde en iyi 4, bayanlarda ise en iyi 3 sporcusunun zamanın toplam takımının derecesini oluşturmaktadır. 2 gün sonunda elde edilen zaman toplamına göre takımlar ve sporcular sıralanır. Bu organizasyonda 4 ayrı kategoride askeri okul takımımız toplam 86 sporcularıyla yarışlara iştirak edeceklerdir” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından yarış alanında incelemelerde bulunan Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, yetkililerden yarışmada kullanılan araç gereçler ve yarışma kuralları hakkında bilgiler aldı.

Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr

--- Sponsorlu Bağlantılar ---
-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>