Vali Karadeniz, Türk Dünyası’nın Çeşitli Ülkelerinden Gelen Misafirleri Kabul Etti

19 Şubat 2018 Pazartesi, 07:43
------------Sponsorlu Bağlantılar--------------
“Doğumunun 125’inci Yılında Ünlü Kazak Şairi Mağcan Cumabay Anma Yılı Açılışı ve 10. TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni” için İlimizde bulunan TÜRKSOY heyetini, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz makamında kabul etti.
.
.
.
.
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov ve Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan’ın da katıldığı ziyarete; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Başkurdistan, Gagavuz Yeri, KKTC, Tataristan, Bulgaristan, Makedonya ve Kosova’dan gelen gazeteciler ile Ünlü Kazak Şairi Mağcan Cumabay panelinde konuşma gerçekleştiren isimler katıldı.
.
.
.
.
Ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yaptığı konuşmasında; “Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti olduktan sonra yine Türk Dünyasından geniş katılımlı  ilk program bugün yapılacak ve TÜRKSOY’un Basın Ödülleri sahipleri ile bulaşacak. 5 Aralıkta Türk Dünyası Başkent olduktan sonra 24 Ocak tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’un katılımı ile Kastamonu’da lansman toplantısı yaptık bu toplantıya sayın genel sekreter de teşrif etmişlerdi. Yine bir başka etkinliğimizde 3 Şubat tarihinde Ilgaz Dağı olarak bilinen güzel bir kayak merkezimizin olduğu yerde geleneksel “Kızak Yarışları ve Kar Festivali” yaptık.  “Sen Anadolulun yüce dağısın” şarkısı öğretilen Anadolu’daki her Türk çocuğunun, adını bu şekilde öğrendiği Ilgaz Dağı da Kastamonu sınırları içerisinde. Bunun bir başka özelliği bir tarafında yüksek dağı bir tarafında ise denizi var. Deniz yaklaşık 300 km’lik sahilimiz yazın deniz turizmine uygun. Kastamonu deyince Evliyalar Şehri olarak anılıyoruz. Çok sayıda alim kişinin kabri ilimizde bulunmaktadır. Ama en önemlisi bütün evliyalarımızı adeta temsil eden evliyamız Şeyh Şaban-ı Veli’dir. Burada ilginç bir özelliği söylemeden geçemeyeceğim. Şeyh Şaban-ı Veli fikri temelini Hoca Ahmet Yesevi ve onun ekolünden almıştır. Kültür Başkentliği’nin de Hoca Ahmet Yesevi’nin kabrinin bulunduğu Türkistan’dan Kastamonu’ya gelmesi bu bakımdan ilginç bir tesadüf olmuştur. Her yıl Mayıs ayının ilk haftası Şeyh Şaban-ı Veli’yi anma etkinlikleri ilimizde tertip ediliyor. Bu yıldan itibaren de Kültür Bakanlığı takvimine alınarak resmi devlet töreni şeklinde bu anma etkinlikleri kutlanacak.” dedi.
.
.
.
.
Vali Karadeniz, kabul ettiği heyete ilimizin tarihi, coğrafi yapısı, turizm etkinlikleri, nüfusu, tarihi, ulaşımı, etkinlikler ve ilçelerimiz hakkında bilgiler vererek kendilerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.
KASTAMONU VALİLİĞİ /BASIN
.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz